پروانه بهره برداری در واقع سندی رسمی و لازم الاجرا می باشد که مشخص کننده مدت بهره برداری از تولیدات کارخانجات و واحدهای تولیدی بر مبنای طرح به تصویب رسیده می باشد و از جانب وزارت صنایع و معادن صادر می گردد.این پروانه قابل تمدید ، معامله و یا انتقال  به اشخاص ثالث می باشد .مدت استفاده از پروانه بهره برداری با توجه به موارد مندرج در این پروانه برای مدت حداکثر 25 سال می باشد که با حق اولویت قابلیت تمدید را دارا می باشد. جهت اخذ پروانه بهره برداری دریافت و تکمیل پرسشنامه ( کامفار، آمایش و یا پرسشنامه 35 صفحه ای صنایع) الزامی می باشد . این پروانه برای احداث واحدهای صنعتی در محدوده 120 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری اصفهان صادر نمی گردد.شایان ذکر است واحدهای جدید که تازه تاسیس شده اند در صورتی که بخواهند در داخل 120 کیلومتری تهران کار کنند باید پروانه بهره برداری که قبلا صادر شده را خریداری و به محل خود انتقال دهد .

 

جهت اخذ پروانه بهره برداری از کجا شروع کنیم ؟

در ابتدا لازم است پس از اخذ مجوز تولید نسبت به تکمیل پرسشنامه پروانه بهره برداری اقدام نمودکه پس از تماس با دپارتمان تخصصی اخذ پروانه بهره برداری شرکت ارمغان صنعت شما می توانید از مشاوره حضوری رایگان   در رابطه با نحوه انتخاب و تنظیم پرسشنامه مرتبط با نوع فعالیت خود بهره مند شوید .  البته ما برای واحدهایی که قصد خرید پروانه بهره برداری دارند تعدادی از قبل خریداری کره و آمادگی خود را در این رابطه اعلام میداریم .

مراحل پروانه بهره برداری

در وهله نخست تنظیم پرسشنامه پروانه بهره برداری که از سازمان صنایع و معدن دریافت شدهانجام می گردد  و پس از تکمیل به سازمان ارائه می شود. مرحله بعدی کارشناسی کلیه ماشین آلات توسط کارشناسان ذی ربط و در صورت تایید توسط آن اداره پرداخت کلیه هزینه های اخذ پروانه بهره برداری و پیگیری های لازم تا صدور پروانه 25 ساله می باشد.

مدارک پروانه بهره برداریمدارک ذیل جهت اخذ پروانه بهره برداری لازم می باشد: مدارک شناسایی ( کپی کارت ملی و شناسنامه) متقاضی و یا مدیرعامل اشخاص حقوقی ، ارائه کلیه مدارک شخصیت های حقوقی ، سند مالکیت زمینی که قرار است مورد فعالیت باشد یا اجاره نامه رسمی آن ، اخذ موافقت نامه های مرتبط از ارگان های ذی صلاح

زمان پروانه بهره برداری

باید بدانید که مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری با توجه به مدت زمان سپری شده جهت اخذ مجوز فعالیت و اعزام بازرسان و اعلام نتیجه کارشناسی آنها ، مشخص می گردد. به منظور تکمیل اطلاعات خود در خصوص اخذ پروانه بهره برداری و زمان صدور آن با کارشناسان ارمغان صنعت در تماس باشید.

هزینه پروانه بهره برداری

هزینه اخذ پروانه بهره برداری با توجه به نوع فعالیت ،  حجم تولید ،نوع پرسشنامه ( کامفار ، آمایش ، صنایع) و موارد دیگر مشخص می گردد ، لذا جهت اطلاع بیشتر در این زمینه شما متقاضی محترم می توانید با کارشناسان ارمغان صنعت تماس بگیرید.

 

توضیحات تکمیلی و مفید در خصوص اخذ پروانه بهره برداری

اخذ پروانه بهره برداری

 

مجوزی است که  به کلیه واحدهای صنعتی که اقدامات لازم،  شامل تامین زمین  وتاسیسات و احداث ساختمان  رابرای  نصب ماشین آلات خط تولیدو تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند اعم از اینکه دارای جواز تاسیس بوده یا نبوده، داده می شود.

 

راهنمای صدور پروانه بهره برداری

 

پس از  اتمام مراحل احداث و تولید آزمایشی، بازدید و ظرفیت سنجی توسط سازمان و در حالت ارائه گواهی های مورد نیاز  و تبعیت از شرایط درج شده در جواز تاسیس، پروانه بهره برداری بنا بر نیاز برای کلیه ی  اشخاص اعم از  حقیقی یا حقوقی صادر می شود.

 

 چنانچه قسمتی از ظرفیت تولید شامل بعضی از خطوط یا مراحل تولید آماده بهره برداری باشد پروانه بهره برداری به صدور میرسد. اخذ جواز تاسیس در این موارد باطل نمیشود واز قوانین  جاری جواز تاسیس پیروی خواهد نمود.

 

صدور پروانه بهره برداری برمبنای ماده 13 قانون شیوه ی ممانعت از آلودگی هوا ،منوط به تایید محل استقرار واحد بواسطه ی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

 

تبصره: بر مبنای هفتمین ماده از قانون برطرف کردن بعضی از موانع تولید و سرمایه گذاری های صنعتی درصورتیکه  سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به استعلام های صدور پروانه بهره برداری در مدت زمان یک ماهه پاسخ ندهد سازمان ها مکلف  هستند نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام نمایند.

 

 در صورتیکه صدور پروانه بهره برداری مربوط به مکانی اجاره ای باشدو حتیاگر با کمترین میزان  اجاره یکسالهدر آن واحد استقرار دارند  این موضوع مانع قانونی ندارد.

 

تبصره: قرارداد اجاره باید  کد رهگیری داشته باشد و از سامانه املاک و مستغلات بوده و یا در دفاتر اسناد رسمی منتظم گردیده باشد.

 

 واحدهایی که دارای پروانه بهره برداری میباشند  با پیروی از  ضوابط و مقررات نسبت به بالا بردن  ظرفیت موجود و یا تولید محصولات جدید اقدام کرده اند اخذ پروانه بهره برداری تازه صادر و جایگزین پروانه قبلی میشود.

 

تبصره 1: عبارت "این پروانه جایگزین پروانه بهره برداری شماره... مورخ... گردیده است" میبایست در پروانه جدید درج گردد.

 

تبصره 2: در حالت  رعایت مفاد ذیل ماده 3 صدور پروانه بهره برداری تازه جهت  واحدهای موضوع تبصره ذکر شده مانعی از نظر قانونی ندارد.

 

تبصره 3: صدور پروانه بهره برداری برای واحدهایی که قبل از ابلاغ هر یک از این محدودیت ها ایجاد شدند بلامانع است.

 

 برای واحدهای فعال صنعتی فاقد جواز تاسیس در صورت درخواست متقاضی و با رعایت مقررات این دستورالعمل پروانه بهره برداری صادر می گردد.

 

صدور پروانه بهره برداری برای صنایع نوین یا صنعت سبز که قبل از تاریخ 18 مرداد 88 در داخل شعاع 120 کیلومتری تهران احداث و آماده بهره برداری شده اند بر اساس بند 8 مصوبه شماره 99757 مورخ 18 مرداد 88 هیات وزیران بلامانع است. تبصره: احراز سابقه فعالیت واحدهای مزبور منوط به ارائه مستندات پرداخت مالیات یا حق بیمه کارکنان از مراجع ذیربط است.

 

  ظرفیت تولید واحد صنعتی بر اساس توان ماشین آلات نصب شده برای سه شیفت 6 هزار ساعت در سال محاسبه می شود و در مواردی که به دلیل ماهیت صنعت استمرار تولید ضرورت داشته باشد ظرفیت بر اساس 8 هزار ساعت در سال محاسبه می شود.

 

تبصره: اصلاح ظرفیت پروانه بهره برداری واحدهای موجود بر اساس ضوابط این دستورالعمل بلامانع است.

 

 اطلاعات درج شده در پروانه بهره برداری عبارتند از شناسه کسب و کار، تاریخ صدور و شماره ثبت دبیرخانه، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه، فهرست و ظرفیت محصولات، سرمایه و اشتغال موجود

 

تغییر نام دارنده پروانه بهره برداری بر اساس درخواست متقاضی و ارائه گواهی رسمی بلامانع است.

 

 تولید بدون کارخانه با رعایت ضوابط این دستورالعمل و دریافت شناسه کسب و کار رسمیت می یابد.

 

 صدور مجوزهای مطرح شده در این دستورالعمل از طریق سامانه بهین یاب انجام می شود و هر گونه توضیح و تغییر به صورت دستی در مجوزهای صادره ممنوع است.

 

 هزینه صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری و تمدید جواز تاسیس بر اساس قوانین و مقررات دریافت می شود.

 

مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بسته به مورد با معاونت برنامه ریزی، معاونت امور صنایع و اقتصادی با معاونت امور معادن و صنایع معدن خواهد بود و هر گونه تغییر در دستورالعمل با پیشنهاد مشترک معاونان مذکور و تایید وزیر صنعت معدن و تجارت صورت می پذیرد.

 

 این دستورالعمل در 21 ماده و 12 تبصره تهیه و به تصویب رسیده و از تاریخ ابلاغ جایگزین دستورالعمل و ابلاغیه های مرتبط قبلی میباشد.

 

 ضوابط صدور پروانه بهره برداري

 

پروانه بهره برداري به صنايع فرآوري مواد معدني فلزي و غير فلزي كه از وزارت صنايع و معادن جواز تاسيس دريافت داشته اند و نسبت به احداث راه اندازي آزمايشي اقدام نموده اند و يا واحدهايي كه پرونده آنها طبق توافق في مابين اين وزارت و وزارت صنايع به وزارت صنايع و معادن منتقل ميگردد بشرح مراحل زير صادر ميگردد:

 

ارائه درخواست كتبي دارنده جواز تاسيس به وزارت صنايع و معادن

 

دريافت تكميل و ارائه فرم سئوالات مربوط به صدور پروانه بهره برداري ) فرم شماره (3 از سوي متقاضي

 

بازديد كارشناس بررسي كننده از عمليات اجرائي انجام شده در پروژه و تطبيق آن با طرح اوليه و آئين نامه هاي مربوط و گزارش از وضعيت پيشرفت طرح.

 

كارشناس بررسي كننده پس از بررسي و بازديد از طرح بر اساس هزينه هاي انجام شده ،قيمت تمام شده طرح به نرخ روز) نسبت به تهيه پيش نويس فرم پروانه بهره برداري (فرم 4 اقدام و جهت تاييد و امضا به معاونت مربوطه ارسال مينمايد.

 

پس از تصويب و امضا پروانه بهره برداري توسط مقام مسئول،فرم پروانه بهره برداري )فرم شماره4 ( تايپ و به تعداد 6 نسخه تکثیرو پس از ثبت در دفتر يا دبيرخانه نسخه اصل آن پس از دريافت حقوق دولتي  بر اساس ميزان سرمايه ثابت طبق جدول پيوست )حداكثر تا مبلغ 150 هزار ريال (به متقاضي تحويل و مابقي نسخ نيز همانند جواز تاسيس به مراجع ذيربط ارسال مي گردد.

 

اين دستورالعمل جايگزين دستورالعمل شماره 2934/600 مورخه 75.05.02 است  كه عنداللزوم جهت اطلاع از گردش كار در مخیره ی متقاضيان  قرار میگیرد.

 

دستورالعمل صدور پروانه بهره برداري صنايع معدني و فلزي

 

درخواست کنندگان  سرمايه گذاري در گستره ی فعاليتهايي كه در قلمرو مسئولیتهای   وزارت صنايع و معادن اعم از  صنايع كانه آرائي .فرآوري مواد معدني و صنايع فلزي هستند  قادرند  برای دریافت  مجوزهاي مرتبط به وزارت صنايع و معادن مراجعت نمایند .

 

براین اساس وزارت صنعت ،معدن ،تجارت مسئولیت  برنامه ريزي یکپارچگی ، توسعه نوسازي، ايجاد بهره برداري، پشتیبانی  و راهنمایی  فعاليتهايی که در بالا به آنها اشاره شد  را به شرح ذیل عهده دار میباشد:

 

الف-توليد محصولات مواد معدني كانه آرائي و صنايع فرآوري و فلزي شامل :

 

 1. توليد فلزات آهني و آلياژهاي آنها و شكل دهي اين فلزات و پودرهاي مربوطه
 2. صنايع فلزي غيرآهني شامل توليد كنسانتره ،عمليات ذوب ريخته گري، پالايش و توليد شمش با ابعاد مختلف و آلياژها و پودرهاي مربوطه با مشخصات فيزيكي-شيميايي استاندارد.
 3. صنايع توليد انواع فروآلياژها از قبيل فروسيليس ،فرومنگنز فروكروم، فرونيكل و غيره....
 4. توليد و فرآوري مصالح ساختماني :پودرسنگ، سنگ نمره، گچ، پوكه معدني انواع بالاست و غيره) بر اساس وظايف تعيين شده.(
 5. صنايع توليد انواع پودرهاي معدني در اندازه هاي گوناگون از جمله ميكرونيزه و سوپرميكرونيزه و مواد معدني صنعتي.
 6. صنايع توليد انواع مواد معدني پالايش شده شامل شستشو و تغليظ سيليس، فلدسپات، تالك، كوئولن و ..... به روشهاي مختلف.
 7. صنايع توليد انواع مواد و فرآورده هاي نسوز شامل آجرهاي نسوز منيزيتي، بوته نسوز گرافيتي، كربن منيزيتي، منيزيت كروميتي، كروم منيزيتي، زيركني، سيليسي، دولوميتي، شاموتي و .... و همچنين انواع مواد ويژه نسوز جرم، ملات، مواد افزودني، پاشيدني بصورت شكل دار و بي شكل.
 8. صنايع فرآوري انواع سنگهاي تزئيني شامل برش خورده و صيقل يافته در ابعاد مختلف )تايل اسلب و (...
 9. صنايع تراش و صيقل سنگهاي نرم و سخت جهت ساخت مصنوعات سنگي از قبيل مجسمه ، ستون، گلدان، سنگ لوح و ...
 10. صنايع فرآوري  شامل :تراش و صيقل انواع سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي.
 11. صنايع شيميايي معدني
 12. صنايع فرآوري نمك  : نمکسنگي و چشمه اي و غيره (صنعتي و يد دار (با پیروی از  استاندارد وزارت بهداشت.
 13. طلب حصول گونه های  املاح معدني از آبها و شورابه ها و دیگر منابع نظیر نمك ، منيزيت ، پتاس و ساير املاح معدني
 14. توليد شن و ماسه كوهي
 15. به انضمام فعالیتهایی که دربالا ذکر شد  هرنوع فعاليتهاي صنعتي ديگر و وابسته به مواد معدني كه در سیطره ی  قوانین اين دستورالعمل قرار مي گيرد
 16. به منظور اخذ پروانه بهره برداری ،  ارائه طرح توجیهی ( طرح تجاری و بازاریابی) پس از امکان سنجی  الزامی می باشد که در ذیل به صورت مختصر توضیحاتی داده می شود.

 

امکان سنجی

 

برای  تصمیم گیری پایانی در خصوص سرمایه گذاری در راستای طرحهای ارائه شده از جانب  فناوران ،وجود مطالعات بازار و امکان سنجی فنی اقتصادی الزام قانونی دارد.

 

هدف از مطالعات امکان سنجی این است که  با شناسایی و تحلیل گزینه های متنوع فنی ، اجرایی و ارزیابی های اقتصادی و مالی وگزینه ها و ملاحظات اجتماعی سرمایه گذاری، بهترین ومناسب ترین  گزینه که میتواند نیاز مار را مرتفع سازد  را انتخاب نماییم. برنامه پروژه که از  معین ساختن  محل اجرا ، ظرفیت یا وسعت، محدوده کار، منابع لازم، فن آوری مناسب، روش های انجام کار، بودجه و زمان بندی پروژه و بالاخص  شیوه تادیه  منابع مالی باشد حاصل  و بازخورد مطالعات امکان سنجی میباشد.

 

تیتر های  مطالعات امکان سنجی به شرح ذیل  می باشد:

 

 • سابقه و تاریخچه طرح
 • بازار و ظرفیت کارخانه
 • مواد اولیه و نهاده های مورد نیاز
 • موقعیت و محل کارخانه
 • طراحی پروژه
 • برآورد هزینه
 • برآورد نیروی انسانی بهره بردار
 • برنامه ریزی اجرای پروژه
 • ارزیابی مالی و اقتصادی
 • طرح تجاری و بازاریابی

 

برنامه ريزي و تهيه طرح تجاري در مراحل اوليه هر فعاليت نوپا و هنگامي كه كارآفرين قصد دارد طرح يك فعاليت اقتصادي را آماده نماید بسيار مهم است ،تا درک درست و مشخصی از بازار، محصول توليدي يا خدمات داشته باشد.

 

طرح تجاري سند مكتوبي است كه كارآفرين با توصيف تمام عناصر دروني و بيروني مربوطه،كه در شروع يك فعاليت كارآفرينانه موجود است، آن را آماده مي كند. طرح تجاري معمولا مجموعه اي از برنامه هاي كاربردي مثل برنامه هاي بازاريابي، مالي، توليدي و منابع انساني است.

به طور كلي هدف از تهيه طرح تجاري فراهم كردن راهنما و ساختاري براي كارآفرينان و مديران است تا در محيط بسيار متغيري كه با آن روبرو هستند قادر به فعاليت موثر گردند . همچنین زماني كه برنامه ها روي كاغذ مي آيند امكان ديدن مسائل و مشكلات پيش روي كار ، ايجاد شده و مي توان اين معضلات را قبل از بروز حل نمود و نيز ضعف هاي كار را برطرف و اصلاح نمود. شما را در همه زمینه ها راهنمایی می نماید

 

02155542360
02155033754
09126309825
http://www.tarh-bank.ir/