پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری : مجوزی است که کلیه واحدهای صنعتی که اقدامات لازم، شامل تامین زمین وتاسیسات و احداث ساختمان ، رابرای نصب ماشین آلات خط تولید تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند اعم از اینکه دارای جواز تاسیس بوده یا نبوده داده می شود. (( تمام فرآیند های سرمایه گذاری از جمله صدور مجوز های مذکور از طریق سامانه بهین یاب www.behinyab.ir   صورت می پذیرد ))

 

مزایای پروانه بهره برداری

 

   - دارنده پروانه بهره برداری میتواند از کلیه امتیازات و مشوق هایی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای واحد های تولیدی فعال در نظرمیگیرد از قبیل تسهیلات وام سرمایه در گردش ، خرید سوخت ، ورود ماشین الات و مواد اولیه ، اخذ پروانه ساخت بهداشت ، اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد و... استفاده نماید

 

   - اعتبار پروانه بهره برداری از تاریخ صدور مادامی که واحد تولیدی فعال بوده و قادر به ارائه لیست بیمه و قبوض پرداختی میباشد و نسبت به ثبت آمار تولید در سایت آمار صنعت اقدام مینماید نامحدود و دائمی میباشد.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه بهره برداری:

 

    درخواست تايپ شده ازسوي مديرعامل واحد توليدي به اداره نظارت جهت صدور پروانه بهره برداري

    تكميل فرم وضعيت و امكانات ساختمانی موسسه وتطبيق آن با نقشه ارائه شده

    تصوير برابر اصل شده پشت و روي پروانه بهره برداري صنايع يا جهاد كشاورزي /جوازكسب

    كروكی دقيق آدرس محل

    نقشه دقيق ساختمان با مقياس 100/1 یا 200/1 با ذكر متراژ كليه قسمتها و تهيه راهنماي نقشه

    ارائه روزنامه رسمی ثبت شركت

    ارائه ليست تجهيزات خط توليد و تجهيزات آزمايشگاه

    تكميل مدارک مربوط به مسئول فنی كارخانه

    ارائه فیش بانکی

 

 

جهت ارتباط با مسئول بخش مربوطه با شماره 09126309825 تماس حاصل فرمایید.

و یا از طریق تلگرام  با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

صدور پروانه بهره برداری در کرج و تهران

 

 

جهت آشنایی بیشتر سرمایه گذاران عزیز با مراحل اخذ مجوزهای صنعتی ، اطلاعاتی در زمینه نحوه اخذ پروانه بهره برداری رابه شرح زیرتقدیم میکنیم.

 

پس از طی مراحل مطالعاتی و انتخاب طرح، مراجعه به سازمان صنایع و معادن استان و اخذ فرم جواز تاسیس با آگاهی از مقررات ’’ صنعتی، زیست محیطی، کار و امور اجتماعی و در صورت لزوم وابسته به موضوع فعالیت طرح، نظارت بر مواد غذائی ، داروئی و بهداشتی، شبکه دامپزشکی ‘‘ ، فرم جواز تاسیس تکمیل و منضم به تصویر شناسنامه و یامدارک ثبت شرکت به سازمان صنایع و معادن استان ارائه میشود.

 

مراحل صدور پروانه بهره برداری در کرج و تهران:

 

پرسشنامه پروانه بهره برداری توسط متقاضی از سازمان صنایع ومعادن ذیربط اخذ و پس از تکمیل به آن سازمان ارائه میگردد تا مورد بررسی و از نظر تکمیل بودن اطلاعات مورد تائید قرار گیرد.

 

ظرفیت سنجی برای تعیین حداکثر ظرفیت تولید براساس ماشین آلات منصوبه توسط کارشناس ذیربط برای سه شیفت کاری یعنی چهار هزار و پانصد ساعت مفید با راندمان ۱۰۰ درصد برای کلیه صنایع در سال محاسبه میگردد. در مواردی که با توجه به ماهیت صنعت نیاز به محاسبه تمام اوقات سال به عنوان روزهــای کــاری میباشد. (نظیر کارخانه سیمان یا شیشه) این میزان به شش هزار و پانصد ساعت مفید با راندمان ۱۰۰ درصد افزایش می یابد.

 

درمورد واحدهایی که دارای چند خط تولید جداگانه هستند در صورتی که تنها یک یا چند خط از کل خطوط تولید آماده بهره برداری باشد صدور پروانه بهره برداری برای آن خطوط بلامانع است.

 

صدور پروانه بهره برداری الزاما با توجه به قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۳/۲/۷۴ منوط به موافقت سازمان حفاظت محیط زیست است و برای صنایع غذائی و بهداشتی ودارویی با توجه به قانون مواد خوردنی آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی مصوب ۲۸/۴/۴۶ منوط به استعلام و اخذ موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و برای صنایع دارویی و غذایی دام و طیور با هماهنگی سازمان دامپزشکی کشور یا واحدهای استانی آنها نیز خواهد بود.

 

هزینه صدور پروانه بهره بــرداری بــر اساس تصویــب نامه ۱۸۱۵۴ مورخ ۳/۴/۱۳۶۴هیات وزیران به حساب شماره ۳۱۰ خزانه واریز میگردد.

 

پروانه بهره برداری بر اساس اطلاعات جمع آوری شده مورد نیاز در برگه رنگی مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره بــرداری تهیه و به متقاضی ارائه میگــردد.

 

مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری درتهران و کرج (استان البرز )

 

-   همسایگی با 4 استان مهم صنعتی کشور و واقع شدن در مسیر ارتباطی 11 استان ایران

 

-   برخورداری از اتوبان، راه و جاده

 

-   بالاترین گردش مالی بعد از استان تهران در کشور

 

-   وجود 9 شهرک صنعتی فعال و پویا در استان

 

-   دارا بودن بزرگترین شهرک صنعتی ایران در منطقه اشتهارد

 

-   همدلی و همراهی مدیران ارشد استان در حمایت جدی از سرمایه گذاران

 

-   وجود فرودگاه و منطقه آزاد پیام با معافیت های گمرکی و مالیاتی ویژه

 

-   برخورداری از خط راه آهن سراسری ایران و ارتباط آن با کشورهای همسایه

 

-   وجود مراکز بزرگ صنعتی کشور همچون سایپا و ایران خودرو به عنوان دو قطب بزرگ خودروسازی ایران در استان

 

-   وجود معادن مختلف

 

 

 

شرکت ارمغان صنعت مشاور شما در  کلیه امور صنعتی ،جوازتاسیس ، معافیت گمرکی ،پروانه بهره برداری ، خرید زمین دولتی ، مصوبات بانکی

 

با ما در ارتباط باشید

خرید و فروش پروانه بهره برداری

 

    مدیر سایت

 

پروانه بهره برداری مجوزی است که کلیه واحدهای صنعتی که اقدامات لازم، شامل تامین زمین وتاسیسات و احداث ساختمان ، رابرای نصب ماشین آلات خط تولید تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند اعم از اینکه دارای جواز تاسیس بوده یا نبوده داده می شود.

 

مراحل صدور پروانه بهره برداری

 

ماده ۱: كليه واحدهاي صنعتي كه اقدامات لازم براي نصب ماشين آلات خط توليد ،تامين نيروي انساني مورد نياز،وتوليد آزمايشي را انجام داده باشند اعم از اينكه داراي جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس بوده و يا نباشند،با رعايت اين دستورالعمل ،مي توانند پروانه بهره برداري دريافت دارند.

 

تبصره ۱: توليد آزمايشي به منزله نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات مرتبط با توليد محصول، ونيز توليد محصول در يك دوره مشخص به صورت انبوه مي باشد.تشخيص انجام توليد آزمايشي با سازمان صنايع ومعادن استان مربوطه است.

 

مراحل و شرح اقدامات :

 

1.درخواست متقاضي و تكميل مدارك موردنياز

 

2.استعلام از دستگاههاي ذيربط (محيط زيست‏‏ -مركز بهداشت-كار و امور اجتماعي-اداره نظارت  بر مواد غذائي و داروئي و...)

 

3.تكميل پرسشنامه پروانه بهره برداري توسط متقاضي

 

4.بازديد كارشناس و تعيين ظرفيت واحدو تعيين مندرجات پرسشنامه تكميل شده توسط متقاضي

 

5.پرداخت هزينه تمبر پروانه بهره برداري موضوع ماده 46 قانون ماليات هاي مستقيم

 

6. صدور پروانه بهره برداري

 

افزایش سرمایه، کاهش سرمایه، تمدید و تمدید و انتخاب هیأت مدیره، تغییر آدرس شرکت و شعبه، ثبت شعبه و نمایندگی، نقل و انتقال سهام و انحلال رسمی و همچنین آماده خرید و فروش هر نوع پروانه بهره برداری برای ارائه به مشتریان عزیز میباشد.

 

لطفا جهت مشاوره در مورد خدمات ارائه شده با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نموده و یا به وبسایت ما مراجعه نمایید.

 

 

 

 

    پروانه بهره برداری صدور پروانه بهره برداری اخذ پروانه بهره برداری فروش پروانه بهره برداری خرید پروانه بهره برداری خرید و فروش پروانه بهره برداری واگذاری پروانه بهره برداری

 

ابطال پروانه بهره برداری

سازمان صنایع و معادن استانها می توانند در هریک از حالات زیر نسبت به ابطال پروانه بهره برداری اقدام نمایند:

۱- واحدهایی که فاقد امکانات تولید از قبیل مکان،ماشین آلات و یا سایر عوامل اصلی تولید باشند و نتوان آنها را بعنوان یک واحد یا کارگاه فعال تولیدی شناسایی و تلقی نمود.

۲- با درخواست کتبی دارندگان پروانه بهره برداری

پس از احراز عدم فعالیت تولیدی یک واحد صنعتی ( بر اساس گزارشات رسیده و یا اعلام متقاضی ) کارشناس مربوطه نسبت به بازدید از محل کارخانه اقدام خواهد نمود و در صورت عدم وجود ماشین آلات در محل ( جابجایی و یا فروش ماشین آلات ) نسبت به تهیه گزارش کارشناسی اقدام و آنگاه با اخطار کتبی قلبی نسبت به ابطال پروانه بهره برداری اقدام خواهد نمود .

واحدهای صنعتی که خود راسا درخواست ابطال پروانه بهره برداری را به سازمان ارائه دهند مستقیما پروانه آنها ابطال خواهد گردید .

تذکر :در هر یک از حالات فوق بازدید از محل واحد و تهیه گزارش توجیهی کامل مبنی بر دلایل لغو پروانه ،دریافت اصل پروانه (در صورت امکان) وابطال آن و ضبط در پرونده واحد و نیز ارسال نامه به متقاضی مبنی بر ابطال پروانه الزامی است .

یک نسخه از رونوشت نامه ابطال پروانه به واحدهای زیر ارسال گردد:

- دفاتر صنایع تخصصی مربوطه

- دفترآمار و اطلاع رسانی وزارت صنایع ومعادن

- اداره کل حفاظت محیط زیست استان

- اداره کل کار و امور اجتماعی استان

ما اماده ارائه خدمات پروانه بهره برداری و جواز تاسیس به شما عزیزان است

09126309825

02155542363

 

پروانه بهره برداری جوازی است که برای همه فعالیتهای صنعتی صادر میشود. پروانه بهره برداری در صورتی قابل اخذ و صدور است که در کلیه بخش ها اقدامات لازم برای راه اندازی کارها انجام شده باشد که تمامی واحدهای صنعتی که به فعالیتهای اقتصادی مشغول هستند میتوانند با داشتن شروط لازم جهت اخذ و یا ابطال پروانه بهره برداری اقدام کنند.

مجوزهای بهداشتی مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و نحوه صدور آنها:

مجوز بهداشتی به پروانه تاسیس، مسئول فنی ،بهره برداری و ساخت، همچنین مجوز ورود، ترخیص و صادرات محصولات مشمول قانون مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی بهداشتی، اطلاق می شود.

پروانه بهره برداری: برای واحد تولیدی، درصورت داشتن شرایط و ضوابط، از نظر تجهیزات و امکانات و پس از صدور پروانه تاسیس ومسئول فنی، صادر می شود.

مدارک لازم جهت صدور پروانه تاسیس و بهره برداری:

درخواست کتبی به عنوان اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی مربوطه

ارائه تصویر پشت و روی برابر اصل شده پروانه بهره برداری معتبر از وزارت صنایع یا ادارات تابعه یا در موارد مربوطه، از وزارت جهاد .

تکمیل و ارائه فرم تاسیس ( که توسط اداره نظارت، تحویل متقاضی می شود. ضمنا کلیه صفحات فرم مذکور، پس از تکمیل، باید به تایید مسئول اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی رسیده و ممهور به مهر دانشگاه مربوطه باشد(

نشانی کامل محل ( با رسم کروک(

ارائه کروکی نقشه محل با ذکر متراژ کلیه قسمتهای مختلف ( سالن تولید، بسته بندی، انبار مواد اولیه، انبار محصولات ساخته شده، آزمایشگاه، سرویسهای بهداشتی کارگران و غیره). کروکی می بایست در محل توسط کارشناسان مربوطه بررسی و درصورت تائید، مهرو و امضاء شود.

هرگونه تغییر نام، تغییر محل، تغییر نوع تولیدات و غیره لازم است در پروانه صادره از طرف اداره کل صنایع یا جهاد کشاورزی اصلاح و تصویر پشت و روی برابر اصل شده پروانه مزبور ارائه گردد.

ارائه تصویر تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست ( بغیر از شهرهای صنعتی ) در پاره ای موارد با توجه به نوع محصول که اثرات سوء بر محیط اطراف داشته باشد.

ارائه تاییدیه بهداشتی در مورد سیستم آب و فاضلاب و سایر موارد مربوطه با توجه به نوع محصول و در صورت نیاز .

بازدید از موسسه، جهت تکمیل فرم بهره برداری که می تواند همزمان با بررسی کروکی موضوع بند 5 باشد.

تطبیق موسسه با حداقل ضوابط فنی و بهداشتی مربوط به هر نوع محصول .

تائیدیه کارشناس و یا کارشناسان بازدید کننده درقسمت مربوطه، ضمنا کله نسخ باید ممهور به مهر اداره نظارت و مسئول مربوطه باشد.

در مواقع اصلاح یا تغییر خطوط پروانه های تاسیس و بهره برداری، ارائه مدارک مربوطه به بندهای یکم، دوم، سوم، پنجم و نیز اصل پروانه ها تاسیس و بهره برداری، جهت اصلاح ضروریست .

مدارک لازم، جهت صدور مجوز واردات مواد اولیه غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی:

1- سه نسخه پیش فاکتور(پروفروما)‌ اصل، بانضمام دو برگ تصویر آن .

2- اصل اوراق ثبت سفارش تکمیل شده بانظمام یک برگ تصویر صفحه اول آن

3- آنالیز معتبر مرتبط با پروفرم کالا شامل مشخصات کامل فیزیکی، شیمیائی و در صورت   لزوم، مشخصات میکروبی

4- پیش نمونه درصورت لزوم

5- درصورت داشتن سابقه ورود کالا با همان مشخصات قبلی ( تولید کننده و آنالیز کالا )‌، تصویر پیش فاکتور سابقه، ضمیمه میگردد ( در حال حاضر سابقه 2 سال قابل قبول است )‌چنانچه کالا (‌اسانس، رنگ، مواد افزودنی و نگهدارنده ) در یک واحد تولیدی خاص مورد مصرف دارد می بایستی تصویر پروانه ساخت، که نام کالای فوق در آن درج گردیده باشد، نیز ارائه گردد .

مدارک لازم، جهت صدور مجوز ترخیص مواد اولیه غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی:

1- فاکتور کالا ( بانضمام یک برگ تصویر آن(

2- اصل نسخه دوم متقاضی (‌ نسخه دوم پروفرم تایید شده در مرحله ورود(

3- اصل گواهی بهداشت و قابلیت مصرف مرتبط با فاکتور، که به تایید مقامات ذیصلاح بهداشتی کشور مبداء رسیده و ممهور به مهر سفارت جمهوری اسلامی ایران باشد.

4- اصل برگ آنالیز، بانضمام یک برگ تصویر آن پس از بررسی مدارک و کنترل کلیه مشخصات، از گمرک ورودی اقدام به نموئه برداری گردیده و به همراه برگ آنالیز تایید شده، به آزمایشگاهای کنترل غذا و دارو، ارسال تا پس از مطابقت نمونه با آنالیز مربوطه، مجوز مصرف صادر شود.

ضوابط ورود کالاهای فرآیند شده غذایی،آرایشی و بهداشتی:

الف – ارائه اوراق ثبت سفارش ب – ارائه اصل فرمولاسیون، با آنالیزکالا، به مهر و امضای تولید کننده، دارای مطالب زیرباشد:

با تاریخ جدید صادر شده و حاوی کلیه اطلاعات علمی مورد نیاز باشد .

درج نوع و شماره استاندارد بکار رفته در تولید کالا

ب- ارائه اصل پروفرم با امضای تولید کننده د- ارائه اصل گواهی بهداشت و قابلیت مصرف در کشور مبداء، با تائید سفارت جمهوری اسلامی، در هنگام ترخیص با مشخصات ذیل:

شماره و تاریخ فاکتور

نام و مشخصات کامل کالا به همراه شماره سری ساخت

ج- هر واحد از کالاهای واردات، دارای مشخصات زیر به فارسی باشد:

تاریخ تولید و انقضاء، سری ساخت، فرمولاسیون، کشور تولید کننده و درصورت لزوم، دستور مصرف

فرآیند اخذ پروانه بهره برداری:

 • اخذ نامه زمین از سازمان شرکت های صنعتی
 • اخذ زمین بصورت اقساطی ۳۰% نقد ۷۰% اقساط ۳۰ ماهه

  ساخت واحد تولیدی

  راه اندازی خط و تولید آزمایش

  اخذ پروانه بهره برداری

پرسشنامه پروانه بهره برداري توسط متقاضي تكميل و پس از ارائه به سازمان صنايع و معادن استان ذيربط ،مورد بررسي و از نظر تكميل بودن اطلاعات مورد تائيد قرار مي گيرد.

ظرفيت سنجي براي تعيين حداكثر ظرفيت توليد بر اساس ماشين آلان منصوبه براي سه شيفت (۲۸۰ روز كاري ،راندمان ۸۰%) و براي ۵۰۰۰ ساعت براي كليه صنايع در سال محاسبه مي گردد.(تعويض و اصلاح ظرفيت پروانه هاي بهره برداري واحدهاي موجود بر اين اساس و با رعايت ضوابط و معيارهاي استقرار صنايع بلامانع است).

در مورد واحدهايي كه بخشي از ظرفيت كل،آماده بهره برداري است. صدور پروانه بهره برداري براي آن بخش بلامانع است.

همه محصولاتي كه جزء فرآيند اصلي خط توليد نبوده و به عنوان ماده اوليه يا خدمات جانبي خط توليد محسوب مي شوند.محصول جانبي تلقي و در پروانه بهره برداري با ذكر ظرفيت و شيفت كاري ميتوانند قيد شوند.

براي واحدهاي توليد كننده خودرو ، آماده بودن حداقل خط توليد مونتاژ بدنه ،خط رنگ و خط مونتاژ نهايي براي صدور پروانه بهره برداري الزامي است.

هزينه صدور پروانه بهره برداري بر اساس تصويب نامه ۱۸۱۵۴ مورخ ۳/۴/۱۳۶۴ هيات وزيران به حساب شماره ۳۱۰ خزانه يا سازمان امور اقتصادي استان واريز می شود.

پروانه بهره برداری بر اساس اطلاعات جمع شده مورد نياز در برگه رنگي مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره برداري تهيه و به متقاضي تحويل مي گردد. رونوشت هاي آن به همراه تصوير پروانه بهره برداري به واحدهاي زير ارسال ميشود :

 • دفتر آمار و اطلاع رساني وزارت صنايع ومعادن
 • دفاتر صنايع تخصصي مربوطه
 • اداره كل حفاظت محيط زيست استان – اداره كل كار و امور اجتماعي استان

مراحل صدور پروانه بهره برداری:

 • ثبت درخواست پروانه بهره برداری
 • ثبت نام در سامانه بهین یاب به آدرس الکترونیک
 • ثبت درخواست الکترونیک و تکمیل پرسشنامه پروانه بهره برداری در سامانه بهین یاب

بررسی کارشناسی:

سازمان پس از دریافت درخواست متقاضی اقدام به بررسی درخواست می نماید. در صورتی که درخواست مورد تایید باشد کارشناس مربوطه از واحد تولیدی بازدید و نسبت به ظرفیت سنجی اقدام می نماید.

استعلام از سازمان های ذیربط:

سازمان پس از ظرفیت سنجی نسبت به استعلام از سازمان های ذیربط اقدام می نماید.

صدور پروانه بهره برداری:

سازمان پس از دریافت مدارک و مستندات و همچنین استعلام های مربوطه بررسی های لازم را انجام داده و نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام می نماید.

مدارک مورد نیاز:

 • درخواست در سامانه بهین یاب
 • ارائه کپی کارت ملی مدیرعامل
 • اعتبار جواز تاسیس
 • تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی
 • تصویر پایان کار ساختمانی
 • تصویر قرارداد خرید امتیازهای آب و برق
 • اصل و تصویر فاکتور خرید ماشین آلات
 • قرارداد خرید و اجرای سوله
 • فاکتور خرید مواد اولیه
 • آگهی تغییرات شرکت در مورد شخصیتهای حقوقی
 • پاسخ استعلامهای مربوطه
 • ارائه اطلاعات پرسنل کارخانه از طریق فایل EXCEL

مدارك لازم جهت صدور پروانه هاي بهداشتي

 

کارگاهی                                                                کارخانه ای

 

                                  

 

 

 

پروانه هاي بهداشتي عبارتند از :

 

۱-        پروانه مسئول فني

 

۲-        پروانه بهره برداري

 

۳-        پروانه ساخت

 

 

 

لازم به ذكر است پروانه تاسيس بهداشت از پروانه هاي بهداشتي حذف شده است . همچنين پيش نياز پروانه هاي بهداشتي دارا بودن پروانه بهره برداري از وزارت صنايع و يا سازمان جهاد كشاورزي مي باشد .

 

 

 

مدارك لازم جهت صدور پروانه بهره برداري :‌

 

 

 

۱-       درخواست كتبي به معاونت غذا ودارو يا شبكه بهداشت و درمان مربوطه

 

۲-       پروانه بهره برداري اداره صنايع و يا سازمان صنايع جهاد كشاورزي

 

۳-       اصل پروانه تاسيس و بهره برداري وزارت بهداشت براي متقاضياني كه قبلاً اين پروانه را دريافت نموده اند .

 

۴-       تكميل فرم شماره ۱ ( فرم پرسشنامه درخواست بهره برداري توسط مدير كارخانه )

 

۵-       فرم شماره ۲( فرم گزارش بازديد كارشناسي )و تكميل بندهاي ۱و۳و۴

 

۶-       نقشه كامل ساختمان در مقياس ۲۰۰/۱ و پلان وموقعيت

 

۷-       اساسنامه ، اظهار نامه ، آگهاي تاسيس ( روزنامه )آخرين تغييرات هيات مديره براي واحدهاييكه بصورت شركت تاسيس شده اند .

 

۸-       فيش بانكي به مبلغ ۵۶۶۰۰۰۰ ريال به حساب شماره ۲۱۷۳۳۱۹۰۱۲۰۰۶ به نام معاونت غذا ودارو

 

۹-       در مورد متقاضيان اصلاح پروانه بهره برداري مبلغ فيش بانكي ۹۴۰۰۰۰ريال مي باشد كه به حساب فوق واريز مي گردد .

 

 

 

لازم به ذکر است جهت صدور شناسه نظارت کارگاهی مبلغ ۱۸۸۰۰۰۰ ریال ، جهت تمدید شناسه نظارت کارگاهی مبلغ ۵۶۰۰۰۰ دیال  و برای صدور مجوز مشاغل خانگی مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال و برای تمدید مجوز مشاغل خانگی مبلغ ۷۰۰۰۰۰ ریال به شماره حساب ۲۱۷۳۳۱۹۰۱۱۰۰۸ واریز می گردد .

 

مدارك مورد نیاز جهت صدور پروانه های بهداشتی

دراین بخش می توانیدضمن آشنائی با پروانه های بهداشتی لیست مدارک لازم جهت صدور پروانه مربوطه را نیز مشاهده می نمائید.

1-پروانه بهره برداریوزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی

مجوزی است كه به استناد ماده 7 قانون مواد خوراكی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی مصوب تیرماه 1347و آئین نامه های اجرائی مربوطه اجازه میدهد تا موسسه تولیدی تاسیس گردد واز خط تولیدبهره برداری نماید. این پروانه هیچگونه مجوزی جهت عرضه محصول به بازار نمی باشد.

مدارك لازم جهت صدور پروانه بهره برداری :

1-درخواست كتبی به معاونت غذا ودارو

2-تصویر پشت و رو برابر اصل شدهپروانه بهره برداری اداره صنایع و یا سازمان جهاد كشاورزی

3-اصل پروانه تاسیس وزارت بهداشت برای متقاضیانی كه قبلاً این پروانه را دریافت نموده اند .

4-تكمیل فرم وضعیت و امکانات ساختمانی واحد تولیدی (دریافت فرم)

5-فهرست لوازم و تجهیزات خط تولید و آزمایشگاه

6-نقشه كامل ساختمان در مقیاس 200/1 و پلان وموقعیت ممهور به مهر نظام مهندسی

7-اساسنامه ، اظهار نامه ، آگهی تاسیس ( روزنامه )آخرین تغییرات هیات مدیره برای واحدهاییكه بصورت شركت تاسیس شده اند .

8-فیش بانكی به مبلغ 5660000 ریال به حساب شماره 2173319012006 بانک ملی (متن"صدور پروانه بهره برداری شركت.............."در فیش و كپی نوشته شود.)

9-در مورد متقاضیان اصلاح پروانه بهره برداری مبلغ فیش بانكی 940000ریال می باشد كه به حساب فوق واریز می گردد .

10-تسویه حساب هزینه های آزمایش (در صورت درخواست اصلاح پروانه)

11- تصویر پروانه مسئول فنی(در صورت درخواست اصلاح پروانه)

12- اصل پروانه بهره برداری قبلی(در صورت درخواست اصلاح پروانه)

2-پروانه مسئول فنی    

پروانه ای است كه صلاحیت فرد معرفی شده توسط موسسه جهت مسئولیت فنی كارخانه پس از صدور پروانه تاسیس مورد تائید و تصویب قرار میگیرد و كلیه محصولات موسسه بایستی در حضور و با نظارت كامل وی تولید و بسته بندی گردد.

*   حدود وظایف و مقررات مربوط به مسئولین فنی واحد های تولیدی

مدارك لازم برای صدور پروانه مسئول فنی :

1-    نامه معرفی مسئول فنی از طرف واحد تولیدی

2-    تکمیل فرم تعهد و سوگندنامه مسئولین فنی

3-    تکمیل فرم تعهد و سوگند نامه موسس و سرمایه گذار

4-    تکمیل فرم پرسشنامه و تعهد مدیر عامل و مسئول فنی

5-    تكمیل فرم قرارداد استخدامی مسئولین فنی واحد های تولیدی صنایع غذایی و بهداشتی

6-     تصویر آخرین پروانه بهره برداری بهداشتی

7-    تصویر گواهینامه موقت تحصیلی یا دانشنامه

8-    استعفاء و تسویه حساب نهایی مسئول فنی قبلی و اصل پروانه مسئول فنی قبلی(در صورت وجود )

9-    فتوكپی شناسنامه و کارت ملی یک سری از تمام صفحات

10-فتوكپی كارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت

11-پنج قطعه عكس 3×4

12-فیش بانكی به مبلغ560000ریال به 2173319011008 بانک ملی (متن"صدور پروانه مسئول فنی شركت.............."در فیش و كپی نوشته شود.)

3-پروانه ساخت

مجوزی است كه به استناد مواد 7و8و9 قانون مواد خوراكی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی مصوب تیرماه 1347 و آئین نامه های اجرائی مربوطه صادر شده و به موسسه اجازه میدهد تا فرآورده مورد نظر خود را طبق مشخصات ارائه شده و تائید شده به بازار عرضه نماید .

مدارك لازم برای صدور یا تمدید پروانه ساخت :

1-درخواست كتبی به معاونت غذا ودارو

2-تكمیل فرم سه برگی درخواست صدوریا تمدید پروانه ساخت توسط مسئول فنی بصورت کامل و تایپ شده

3-تصویر پروانه بهره برداری بهداشتی

4-تصویر پروانه مسئول فنی

5-نمونه لیبل و برچسب محصول مطابق با ضوابط و مقررات جاری سازمان غذا و دارو

6- تکمیل فرم تعهد نامهمقررات ماده 11مواد خوراکی

7-فیش بانكی به مبلغ 1450000 ریال برای محصولات خوراكی ، آشامیدنی ، و یا فیش بانكی به مبلغ 1880000ریال برای محصولات آرایشی و بهداشتی (متن"صدور پروانه ساخت شركت.............."در فیش و كپی نوشته شود.) به حساب شماره 2173319011008

*مبلغ فیش برای تمدید پروانه ساخت 560000 ریال به حساب فوق می باشد .

8- اصل پروانه ساخت قبلی ( در صورت تمدید )

9- قرارداد با آْزمایشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ( جهت آزمایشاتی كه آزمایشگاه كارخانه قادر به انجام آن نمی باشد.)

10- منابع و مستندات و مجوزهای ساخت و یا ورود مواد اولیه مورد نیاز در ساخت محصول

11-  تصدیق ثبت نهایی نام و علامت تجاری که می بایست تجاری به نام موسسه ( ذكر شده در پروانه بهره برداری ) دارای اعتبار و همراه با ذكر طبقه و كالای مورد نیاز باشد .

12- تعهدنامه رفع نواقص واحد مطابق با شرایطGMP(در صورت نیاز)

13- تصویر پروانه ساخت ظروف بسته بندی محصول

14-تصویر مستندات و بروشورهای استاندارد مورد استفاده در تکمیل فرم سه برگی ساخت (در صورت نیاز )

4-شناسه نظارت كارگاهی(صنفی)

مجوزی است که واحد های تولیدی بومی و سنتی که دارای حداقل شرایط بهداشتی مطابق ضوابط اعلام شده تولید هستند اعطا می شود .

مدارك لازم جهت صدور پروانه مسئول فنی(صنفی)

1-    تکمیل فرم معرفی و تقبل مسئولیت فنی کارگاه های تولید و بسته بندی مواد غذایی

2-    تصویر صفحات شناسنامه و کارت ملی

3-    تصویر آخرین مدرک تحصیلی

4-    تصویر پروانه مسئولین فنی قبلی و استعفانامه(در صورت وجود)

5-    سوابق اشتغال(در صورت وجود )

6-     تکمیل فرم تعهد و سوگند نامه مسئول فنی

7-    دو قطعه عکس 3*4

8-    تصویر گواهینامه موقت تحصیلی یا دانشنامه

9-    تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت

10-تصویر پایان طرح نیروی انسانی یا معافیت از انجام طرح (برای رشته های مشمول طرح نیروی انسانی)

11-واریز مبلغ 560000 ریال به حساب شماره 2173319011008 بانک ملی

مدارک لازم جهت صدور پروانه شناسه نظارت کارگاهی (صنفی)

1-    درخواست کتبی متقاضی برای صدور پروانه تاسیس و بهره برداری کارگاهی و شناسه نظارت بهداشتی

2-    تصویر برابر با اصل شده مجوز فعالیت اقتصادی از مراجع ذیصلاح

3-    تصویر برابر با اصل شده ثبت نام تجاری از سازمان ثبت شرکت ها و مالکیت های صنفی

4-    تکمیل فرم تعهد و سوگند نامه به مدیر عامل و موسس 5-    تکمیل فرم درخواست صدور پروانه بهداشتی کارگاهی ( تاسیس و بهره برداری و شناسه نظارت تولید کارگاهی

6-     ارائه قرارداد با آزمایشگاه همکار و مجاز (در صورتیکه واحد تولیدی فاقد آزمایشگاه کنترل است )

7-    اصل شناسه نظارت بهداشتی قبلی (در صورت تمدید)

8-    فیش بانکی به مبلغ 1880000 ریال به حساب شماره 2173319011006 بانک ملی بابت صدور پروانه تاسیس و بهره برداری کارگاهی

9-    فیش بانکی به مبلغ 1450000 ریال به حساب شماره 2173319011008 بانک ملی بابت صدور پروانه شناسه نظارت بهداشتی (به ازاء هر فرآورده بصورت جداگانه)

10-   ارائه مستندات و مجوزهای ساخت یا ورود مواد اولیه مورد نیاز در ساخت و بسته بندی محصول

*تبصره: در صورت تمدید پروانه شناسه نظارت بهداشتی مبلغ 560000 ریال به حساب فوق واریز گردد.

توجه:

*كلیه مدارك به صورت تایپ شده باشد.

*مدارک مربوط به هر پروانه به صورت کامل و در یک مرحله تحویل گردد.

 

اخذ پروانه بهره برداری, اخذ جواز تاسیس, استعلام پروانه بهره برداری وزارت صنایع, استعلام جواز تاسیس, بهین یاب تسهیلات, بهین یاب صدور جواز تاسیس, پروانه بهره برداری چیست, پروانه بهره برداری وزارت صنایع, تمدید جواز تاسیس, ثبت آمار تولید واحدهای صنعتی, ثبت نام در بهین یاب, جواز تاسیس, جواز تاسیس جهاد کشاورزی, جواز تاسیس چیست, جواز تاسیس کارخانه, جواز کسب, چگونگی اخذ جواز تاسیس, روش اخذ جواز تاسیس, سایت وزارت صنایع و معادن, صدور جواز تاسیس, فرم جواز تاسیس واحد صنعتی, مراحل اخذ جواز تاسیس, هزینه جواز تاسیس

 

اخذ جواز تاسیس

اخذ جواز تاسیساخذ جواز تاسیس اخذ جواز تاسیس

 

مجوزی است كه پس از احراز شرايط لازم بر اساس اين دستورالعمل به منظور سرمايه گذاري در انجام فعاليت صنعتي به نام متقاضي از سوي وزارت صنايع و معادن صادر مي شود.

 

در دستورالعمل صدور جواز تاسیس بر مواردی همچون ضرورت رعایت قوانین و مقررات مربوط به احداث و بهره برداری از واحدهای تولیدی توسط دریافت کنندگان جوازهای تاسیس و پروانه های بهره برداری، صدور پروانه بهره برداری برای شخص حقیقی و حقوقی، رسمیت یافتن تولید بدون کارخانه، الکترونیکی شدن فرآیندها، لزوم داشتن و فعال بودن شناسه کسب و کار برای یکپارچه سازی اطلاعات و ارائه خدمات تاکید شده است.

 

صدور جواز تاسیس:

 

ماده ۱: جواز تاسیس برای ایجاد ظرفیت های جدید، انتقال، توسعه و تکمیل ظرفیت های موجود صادر می شود. اطلاعات درج شده در جواز تاسیس شامل شناسه کسب و کار، شماره و تاریخ ثبت دبیرخانه، شرایط مربوط به جواز، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارنده جواز، فهرست محصولات، پیش بینی سرمایه گذاری، اشتغال، ظرفیت، ارزش ماشین آلات داخلی و خارجی، تعیین مدت اجرای طرح و دوره گزارش پیشرفت پروژه می باشد. اخذ جواز تاسیس

 

تبصره ۱: اعتبار جواز تاسیس صادر شده ۱ سال است و با ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی و تایید آن توسط سازمان برای دوره دیگر تمدید می شود. تمدیدهای بعدی منوط به ارائه گزارش پیشرفت است.

 

تبصره ۲: صدور جواز تاسیس به نام چند شخص حقیقی و یا چند شخص حقوقی مجاز نیست.

 

تبصره ۳: صدور جواز تاسیس جهت اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی تنها با رعایت ضوابط این دستورالعمل و قوانین و مقررات مربوطه مجاز است.

 

تبصره ۴: لزوم رعایت مقررات زیست محیطی، کاربری زمین و ضوابط ساختمان باید در جواز تاسیس درج گردد.

 

ماده ۲: در صورتی که سرمایه گذار بعد از فراهم کردن امکانات طرح از قبیل زمین، ساختمان و ماشین آلات تولید تقاضای صدور جواز تاسیس کند و اقدامات انجام شده مطابق ضوابط باشد جواز تاسیس صادر می شود.

 

ماده ۳: صدور جواز تاسیس در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان و صرفا بر اساس مصوبات مراجع ذیصلاح مجاز است.

 

تبصره: صدور جواز توسعه و تکمیل برای واحدهای دارای پروانه بهره برداری مستقر در محدوده موضوع این ماده در عرصه موجود آنها بلامانع است.

 

ماده ۴: تغییر نام دارنده جواز تاسیس مستلزم ارائه روزنامه رسمی برای شخص حقوقی و گواهی دفاتر اسناد رسمی برای شخص حقیقی می باشد.

 

ماده ۵: با رعایت مفاد تبصره ۴ ماده ۱ و ماده ۳ استقرار طرح ها خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی بلامانع است.

 

ماده ۶: صدور جواز تاسیس در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عهده سازمان مسئول منطقه است. اخذ جواز تاسیس

 

صدور پروانه بهره برداری

 

ماده ۷: پس از اتمام مراحل احداث و تولید آزمایشی، بازدید و ظرفیت سنجی توسط سازمان انجام می شود و در صورت ارائه گواهی های لازم و رعایت شرایط مندرج در جواز تاسیس، پروانه بهره برداری حسب مورد برای شخص حقیقی یا حقوقی صادر می شود.

 

ماده ۸: در صورتی که بخشی از ظرفیت تولید شامل برخی از خطوط یا مراحل تولید آماده بهره برداری باشد پروانه بهره برداری صادر می شود. جواز تاسیس در این موارد ابطال نشده و تابع ضوابط جاری جواز تاسیس خواهد بود.

 

ماده ۹: صدور پروانه بهره برداری بر اساس ماده ۱۳ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا موکول به تایید محل استقرار واحد توسط سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

 

تبصره: بر اساس ماده ۷ قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری های صنعتی چنانچه سازمان حفاظت محیط زیست طی یک ماه به استعلام های صدور پروانه بهره برداری پاسخ ندهد سازمان ها موظف هستند نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام کنند.

 

ماده ۱۰: صدور پروانه بهره برداری برای واحدهای تولیدی که در محل استیجاری با حداقل اجاره ۱ ساله مستقر هستند بلامانع است.

 

تبصره: قرارداد اجاره می بایست دارای کد رهگیری از سامانه املاک و مستغلات بوده و یا در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.

 

ماده ۱۱: برای واحدهای دارنده پروانه بهره برداری که با رعایت ضوابط و مقررات نسبت به افزایش ظرفیت موجود و یا تولید محصولات جدید اقدام کرده اند پروانه بهره برداری جدید صادر و جایگزین می شود.

 

تبصره ۱: عبارت “این پروانه جایگزین پروانه بهره برداری شماره… مورخ… گردیده است” باید در پروانه جدید درج گردد.

 

تبصره ۲: در صورت رعایت مفاد ماده ۳ صدور پروانه بهره برداری جدید برای واحدهای موضوع تبصره مزبور بلامانع است.

 

تبصره ۳: صدور پروانه بهره برداری برای واحدهایی که قبل از ابلاغ هر یک از این محدودیت ها ایجاد شدند بلامانع است.

 

ماده ۱۲: برای واحدهای فعال صنعتی فاقد جواز تاسیس در صورت درخواست متقاضی و با رعایت مقررات این دستورالعمل پروانه بهره برداری صادر می گردد.

 

ماده ۱۳: صدور پروانه بهره برداری برای صنایع نوین یا صنعت سبز که قبل از تاریخ ۱۸ مرداد ۸۸ در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران احداث و آماده بهره برداری شده اند بر اساس بند ۸ مصوبه شماره ۹۹۷۵۷ مورخ ۱۸ مرداد ۸۸ هیات وزیران بلامانع است.

 

تبصره: احراز سابقه فعالیت واحدهای مزبور منوط به ارائه مستندات پرداخت مالیات یا حق بیمه کارکنان از مراجع ذیربط است.

 

ماده ۱۴: ظرفیت تولید واحد صنعتی بر اساس توان ماشین آلات نصب شده برای سه شیفت ۶ هزار ساعت در سال محاسبه می شود و در مواردی که به دلیل ماهیت صنعت استمرار تولید ضرورت داشته باشد ظرفیت بر اساس ۸ هزار ساعت در سال محاسبه می شود.

 

تبصره: اصلاح ظرفیت پروانه بهره برداری واحدهای موجود بر اساس ضوابط این دستورالعمل بلامانع است.

 

ماده ۱۵: اطلاعات درج شده در پروانه بهره برداری عبارتند از شناسه کسب و کار، تاریخ صدور و شماره ثبت دبیرخانه، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه، فهرست و ظرفیت محصولات، سرمایه و اشتغال موجود اخذ جواز تاسیس

 

ماده ۱۶: تغییر نام دارنده پروانه بهره برداری بر اساس درخواست متقاضی و ارائه گواهی رسمی بلامانع است.

 

ماده ۱۷: تولید بدون کارخانه با رعایت ضوابط این دستورالعمل و دریافت شناسه کسب و کار رسمیت می یابد.

 

ماده ۱۸: صدور مجوزهای مطرح شده در این دستورالعمل از طریق سامانه بهین یاب انجام می شود و هر گونه توضیح و تغییر به صورت دستی در مجوزهای صادره ممنوع است.

 

ماده ۱۹: هزینه صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری و تمدید جواز تاسیس بر اساس قوانین و مقررات دریافت می شود.

 

ماده ۲۰: مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بسته به مورد با معاونت برنامه ریزی، معاونت امور صنایع و اقتصادی با معاونت امور معادن و صنایع معدنی خواهد بود و هر گونه تغییر در دستورالعمل با پیشنهاد مشترک معاونان مذکور و تایید وزیر صنعت معدن و تجارت صورت می پذیرد.

 

ماده ۲۱: این دستورالعمل در ۲۱ ماده و ۱۲ تبصره تهیه و به تصویب رسیده و از تاریخ ابلاغ جایگزین دستورالعمل و ابلاغیه های مرتبط پیشین می شود.

مدارک لازم جهت اخذ جواز تاسیس

 

– طرح توجیهی

– کپی مدارک هویتی

– کپی مدارک شرکت در صورتیکه درخواست کننده حقوقی باشد.

 

متقاضیان محترم جهت اخذ و صدور جواز تاسیس می‌توانند به همراه مدارک درج شده در این مطلب با مراجعه به موسسه کاردان ارقام برای انجام مراحل لازم جهت تکمیل پروسه توسط کارشناسان خبره در این زمینه، به‌ راحتی و با خیال آسوده جواز تاسیس خود را به اخذ کنند.

 

تلفن : 55542363 ۰۲۱ – 55033754 ۰۲۱ – 09126309825

.استعلام پروانه بهره برداری, استعلام پروانه بهره برداری وزارت صنایع, اصلاح پروانه بهره برداری, پروانه بهره برداری, پروانه بهره برداری به انگلیسی, پروانه بهره برداری چیست, پروانه بهره برداری معدن, پروانه بهره برداری نرم افزار, پروانه بهره برداری وزارت بهداشت, تمدید پروانه بهره برداری, دستورالعمل صدور پروانه بهره برداری, روش صدور پروانه بهره برداری, صدور پروانه بهره برداری, مدارک لازم جهت اخذ پروانه بهره برداری, مراحل صدور پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری چیست

پروانه بهره برداری چیست پروانه بهره برداری چیست ؟

 

پروانه بهره برداری جوازی است که برای همه فعالیتهای صنعتی صادر می گردد. پروانه بهره برداری در صورتی قابل اخذ و صدور است که در تمامی بخش ها اقدامات لازم برای راه اندازی کارها انجام شده باشد مثلا تامین زمین تاسیسات، احداث ساختمان، نصب ماشین آلات خط تولید، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی می باشد که تمامی واحدهای صنعتی که به فعالیتهای اقتصادی مشغول هستند میتوانند با داشتن شروط لازم جهت اخذ و یا ابطال پروانه بهره برداری اقدام نمایند.

مزایای برخورداری از پروانه بهره برداری

 

– با اخذ پروانه بهره برداری می توانید در هر صنفی که مایل هستید به راحتی به نام خود برند به ثبت کنید.

– جهت برخورداری از تسهیلات بانکی

– در صورت داشتن فعالیت های هنری از دادن مالیات معاف خواهید بود.

– کسانی که دارای پروانه بهره برداری بوده و از تسهیلات بانک ( وام ) استفاده کرده اند در صورت عقب افتادن اقساط ملزم به پرداخت جرایم نیستند و امکان بخشیدن آن ها وجود دارد.

– امتیاز دریافت انواع گواهینامه را خواهند داشت.

– اخذ پروانه بهره برداری به شما این امکان را می دهد که در نمایشگاه های داخلی و خارجی جهت کسب سود و همچنین معرفی مجصولات خود شرکت کنید.

– از تمامی تشویقات وزارت صنعت بهره مند خواهید بود.

آیین نامه اخذ پروانه بهره برداری

 

تمامی واحدهای صنعتی که جهت نصب ماشین آلات خط تولید، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی اقدام نمایند اعم از اینکه جواز تاسیس یا اعلامیه تاسیس داشته یا نداشته نباشند، با رعایت مجموعهای از دستورالعملها، موظف به اخذ پروانه بهره برداری میباشند.

 

۱- تولید آزمایشی در حکم نصب، راه اندازی تجهیزات و ماشین آلات مرتبط با تولید محصول در یک دوره مشخص به صورت انبوه است. تشخیص این امر بر عهده سازمان صنایع و معادن استان مربوطه میباشد.

 

۲- اخذ پروانه بهره برداری در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان ممنوع میباشد.

 

۳- صدور پروانه بهره برداری برای آن بخش از ظرفیت کل که آماده بهره برداری است، بلامانع میباشد.

 

۴- تغییر ظرفیت بدون رعایت تشریفات ماده ۱ و با رعایت ظرفیتهای مندرج در ضوابط استقرار، در پروانه بهره برداری به صورت ظهر نویسی انجام میشود.

 

۵- انتقال به شهرکهای صنعتی مجاز، برای واحدهای دارای گواهی فعالیت صنعتی و کارت شناسائی، بر اساس بند (۲ و ۳) صورتجلسه مورخ ۳۰/۵/۱۳۶۴ شورای عالی صنایع و تحت مقررات و ضوابط دستورالعمل پروانه بهره برداری انجام میشود.

 

۶- ارائه خدمات به واحدهای دارنده کارت شناسائی و گواهی فعالیت صنعتی نظیر واحدهای دارنده پروانه بهره برداری انجام خواهد شد، اما تغییر نوع تولید، توسعه، افزایش عرصه فعالیت برای این واحدها منوط به انتقال آنها به شهرکهای صنعتی، مجاز خواهد بود.

 

۶- تاریخ اخذ پروانه بهره برداری همان تاریخ بهره برداری محسوب میشود و هدف از آن ایجاد متناسب سازی و وحدت رویه اخذ پروانه بهره برداری بخش تولید با رویکردهای جدید صنعتی میباشد.

مراحل اخذ پروانه بهره برداری پروانه بهره برداری چیست

 

– ارائه درخواست متقاضی و تکمیل مدارک مورد نیاز

– استعلام از دستگاههای ذیربط (محیط زیست‏‏، مرکز بهداشت، کار و امور اجتماعی، اداره نظارت بر مواد غذائی و داروئی و …)

– تکمیل و ارائه فرم پروانه بهره برداری

– بازدید کارشناس، تعیین ظرفیت واحد و تایید مندرجات فرم تکمیل شده

– پرداخت هزینه تمبر پروانه بهره برداری

– اخذ پروانه بهره برداری

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه بهره برداری

 

– فیش واریزی عوارض مجوزی فعالیت اقتصادی

– تصویر کلیه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی

– تصویر شناسنامه کارت ملی برای متقاضیان حقیقی

– ارائه پایان کار ساختمانی از سازمان عمران و توسعه شهری

– موافقت استاندارد برای واحدهای مشمول استاندارد اجباری

– تصویر مصداق سند مالکیت و یا اجاره نامه محل کسب و کار

– کسب تایید از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی برای واحدهای مواد غذائی، داروئی و بهداشتی

– کسب تایید از استانداری، اداره کل محیط زیست بهداشت و کار و امور اجتماعی در خصوص پروژه مربوطه

تغییرمکان واحدهای دارنده پروانه بهره برداری

 

در صورت تغییر مکان جغرافیائی واحدها،تغییرات در پروانه بهره برداری بصورت زیر انجام می شود.

 

چنانچه تغییر مکان در محدوده یک استان باشد،پروانه بهره برداری قبلی دریافت، وابطال شده ، پروانه بهره برداری جدید با روش مندرج در ماده ۱ از طریق سازمان صنایع و معادن استان مربوطه صادر می گردد.(در پروانه جدید تغییر مکان به صورت ظهر نویسی درج میگردد)

 

چنانچه تغییر مکان از استانی به استان دیگر باشد (به جزء در محدوده ۱۲ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان ) بنا به درخواست متقاضی پروانه بهره برداری قبلی توسط سازمان صنایع و معادن مبداء دریافت و ابطال شده، با رعایت مفاد ماده ۱ این دستور پروانه بهره برداری جدید توسط سازمان صنایع و معادن مقصد صادر میگردد.

 

آئین نامه اجرایی قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی،عناوین و اصطلاحات بیگانه ،دستگاه های اجرایی و سازمانهای وابسته به آنها موظفند پیش از صدور پروانه بهره برداری به متقاضیان ابلاغ کنند تا نسبت به تغییر نام موسسه یا محصولات خود و گزینش نام فارسی اقدام کنند.

 

حداکثر زمان صدور پروانه بهره برداری از تاریخ تکمیل فرمها و دریافت مدارک ۱۵ روز است.

 

معاونت امور تولید مسئول نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل می باشد.

 

هرگونه تغییر در مفاد این دستورالعمل منوط به تصویب وزیر صنایع ومعادن می باشد.

ابطال پروانه بهره برداری

 

سازمان صنایع و معادن استانها می توانند در هریک از حالات زیر نسبت به ابطال پروانه بهره برداری اقدام نمایند: پروانه بهره برداری چیست

 

۱- واحدهایی که فاقد امکانات تولید از قبیل مکان،ماشین آلات و یا سایر عوامل اصلی تولید باشند و نتوان آنها را بعنوان یک واحد یا کارگاه فعال تولیدی شناسایی و تلقی نمود.

 

۲- با درخواست کتبی دارندگان پروانه بهره برداری

 

تذکر :در هر یک از حالات فوق بازدید از محل واحد و تهیه گزارش توجیهی کامل مبنی بر دلایل لغو پروانه ،دریافت اصل پروانه (در صورت امکان) وابطال آن و ضبط در پرونده واحد و نیز ارسال نامه به متقاضی مبنی بر ابطال پروانه الزامی است .

 

 یک نسخه از رونوشت نامه ابطال پروانه به واحدهای زیر ارسال گردد:

 

-دفاتر صنایع تخصصی مربوطه

-دفترآمار و اطلاع رسانی وزارت صنایع ومعادن

-اداره کل حفاظت محیط زیست استان

-اداره کل کار و امور اجتماعی استان

 

متقاضیان محترم جهت اخذ و صدور پروانه بهره برداری می‌توانند به همراه مدارک درج شده در این مطلب با مراجعه به موسسه کاردان ارقام برای انجام مراحل لازم جهت تکمیل پروسه توسط کارشناسان خبره در این زمینه، به‌ راحتی و با خیال آسوده اخذ مجوز  نمایید.

 

 

دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صنایع معدنی و فلزی

پیشگفتار
متقاضیان سرمایه گذاری در فعالیتهایی که جز وظایف وزارت صنایع و صنایع و معادن میباشند (صنایع کانه آرائی .فرآوری مواد معدنی و صنایع فلزی ) میتوانند جهت اخذ مجوزهای مربوطه به وزارت صنایع و معادن مراجعه نمایند.
در این راستا وزارت صنایع و معادن وظایف برنامه ریزی هماهنگی توسعه نوسازی ایجاد بهره برداری حمایت و هدایت فعالیتهای فوق الذکر را به شرح زیر بعهده دارد:
الف-تولید محصولات مواد معدنی کانه آرائی و صنایع فرآوری و فلزی
1-
تولید فلزات آهنی و آلیاژهای آنها و شکل دهی این فلزات و پودرهای مربوطه
2-
صنایع فلزی غیرآهنی شامل تولید کنسانتره عملیات ذوب ریخته گری پالایش و تولید شمش با ابعاد مختلف و آلیاژها و پودرهای مربوطه با مشخصات فیزیکی-شیمیایی استاندارد.
3-
صنایع تولید انواع فروآلیاژها از قبیل فروسیلیس فرومنگنز فروکروم فرونیکل و غیره....)
4-
تولید و فرآوری مصالح ساختمانی (پودرسنگ، سنگ نمره، گچ، پوکه معدنی انواع بالاست و غیره) بر اساس وظایف تعیین شده.
5-
صنایع تولید انواع پودرهای معدنی در اندازه های گوناگون از جمله میکرونیزه و سوپرمیکرونیزه و مواد معدنی صنعتی.
6-
صنایع تولید انواع مواد معدنی پالایش شده شامل شستشو و تغلیظ سیلیس، فلدسپات، تالک، کوئولن و ..... بروشهای مختلف.
7-
صنایع تولید انواع مواد و فرآورده های نسوز شامل آجرهای نسوز منیزیتی، بوته نسوز گرافیتی، کربن منیزیتی، منیزیت کرومیتی، کروم منیزیتی، زیرکنی، سیلیسی، دولومیتی، شاموتی و .... و همچنین انواع مواد ویژه نسوز (جرم، ملات، مواد افزودنی، پاشیدنی بصورت شکل دار و بی شکل).
8-
صنایع فرآوری انواع سنگهای تزئینی شامل برش خورده صیقل یافته در ابعاد مختلف (تایل اسلب و ...)
9-
صنایع تراش و صیقل سنگهای نرم و سخت جهت ساخت مصنوعات سنگی از قبیل مجسمه ، ستون، گلدان، سنگ لوح و ...)
10-
صنایع فرآوری (تراش ، صیقل) انواع سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی.
11-
صنایع شیمیایی معدنی
12-
صنایع فرآوری نمک (سنگی و چشمه ای و غیره)صنعتی و ید دار با رعایت استاندارد وزارت بهداشت.
13-
استحصال انواع املاح معدنی از آبها و شورابه ها و منابع دیگر (نمک ، منیزیت ، پتاس و سایر املاح معدنی)
14-
تولید شن و ماسه کوهی
15-
علاوه بر فعالیتهای فوق الذکر هرکونه فعالیتهای صنعتی دیگر و وابسته به مواد معدنی که در چارچوب ضوابط این دستورالعمل قرار می گیرد.

 

 

ب- ضوابط صدور جواز تاسیس:
جواز تاسیس مجوزی است که به موجب آن به دارنده جواز اجازه داده میشود در چارچوب طرح مورد تصویب وزات صنایع و معادن نسبت به احداث واحد تولیدی مورد نظر اقدام نماید.
جهت اخذ جواز تاسیس متقاضی بایستی مراحل زیر را به ترتیب طی نماید:
1-
مراجعه به اداره کل صنایع و معادن استان مربوطه و یا معاونت برنامه ریزی توسعه و نوسازی وزارت صنایع و معادن و ارائه درخواست صدور جواز تاسیس با ذکر نوع تولید ظرفیت و محل احداث.
2-
ارسال درخواست متقاضی به معاونت برنامه ریزی،توسعه و نوسازی توسط اداره کل (در صورت ارائه درخواست به اداره کل)
3-
بررسی درخواست توسط کارشناسان معاونت توسعه و نوسازی در ظرف یک هفته کاری
4-
اظهار نظر حوزه معاونت یاد شده به متقاضی .درصورتی که با درخواست ارائه شده اعلام نظر موافق گردید،متقاضی در موظف است در ظرف مدت 3 ماه طرح توجیه فنی و اقتصادی خود رت تهیه و تسلیم نماید.
تبصره 1- فرمهای راهنما (فرم 1) جهت راهنمایی و تهیه طرح در ادارات کل در دسترس متقاضی میباشند.
تیصره 2- برای پروژه های معدنی مانند پودرهای سنگ صدف نمک ،صنعتی،معمولی و برخی مواد دیگر که نیاز به سرمایه گذاری بالایی ندارد تکمیل و ارائه فرم مذکور برای صدور جواز تاسیس کافی است.
تبصره 3- متقاضی میتواند طرح توجیه فنی و اقتصادی خود را همراه با درخواست تواما ارائه نماید.
تبصره 4- ضوابط بهداشت محیط کار و تجهیزات احتمالی لازم در طرح منظور گردد.
تبصره 5- محدودیتهای احداث منطقه ای (شعاع 120 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری اصفهان و ...) در ارائه طرح رعایت گردد.
5-
بررسی طرح ارسالی و محاسبه و اعلام هزینه صدور جواز تاسیس به متقاضی در ظرف یک هفته کاری ( در صورت تایید طرح)
6-
صدور جواز تاسیس (فرم 2) توسط معاونت برنامه ریزی،توسعه و نوسازی و تحویل آن به متقاضی پس از دریافت فیش هزینه واریزی.
تبصره:میزان حقوق دولتی جهت صدور جواز تاسیس بر مبنای نیم در هزار سرمایه گذاری ثابت مندرج در جواز تاسیس حداکثر تا سقف یک میلیون ریال بوده که توسط کارشناس مربوطه محاسیه و جهت واریز به دارنده جواز تاسیس اعلام می گردد.
پ-تمدید جواز تاسیس:
1-
مدت اعتبار جواز تاسیس یکسال از زمان صدور جواز تاسیس خواهد بود و متقاضی ملزم است ظرف مدت تعیین شده نسبت به خرید زمین ،آب ،حق انشعاب برق،قرارداد ساخت یا خرید ماشین آلات و نیز تشکیل شرکت و غیره اقدام نماید.
2-
کارشناس حوزه بررسی کننده موظف است هر سه ماه یک بار ضمن بازدید از طرح پیشرفت فیزیکی آن را گزارش نماید.
3-
چنانچه متقاضی بنا به علل موجه موفق به اقدام موارد مندرج در ظهر جواز تاسیس (خرید و ساخت و غیره...) در مدت تعیین شده نگردید با ارائه درخواست کتبی از سوی متقاضی جواز تاسیس صادره حداکثر تا 2 بار و هر بار به مدت 6 ماه الی 1 سال از سوی مرجع صادر کننده قابل تمدید خواهد بود.
4-
تمدید مجدد جواز تاسیس منوط به پیشرفت کار مناسب نسبت به تمدید قبلی خواهد بود .
تبصره 1- بر اساس مصوبه هیات دولت در هر دوره از تمدید جواز تاسیس مبلغ ده هزار ریال بابت حقوق دولتی توسط متقاضی به حساب خزانه دولت واریز میگردد.
تبصره 2- تغییر محل واحد مربوطه در صورت تطبیق با سایر ضوابط منوط به موافقت مرجع صادر کننده میباشد.
5-
پذیرش هرگونه تغییر در نام دارنده جواز تاسیس و پورانه بهره برداری منوط به تایید مرجع صادر کننده خواهد بود و انجام تغییر نام مستلزم رعایت مسائل حقوقی و اداری مربوطه میباشد.
6-
هرگونه تغییر در ظرفیت طرح و نوع تولید نیاز به ارائه طرح اصلاحی و یا توسعه ای از سوی متقاضی جهت بررسی و تایید میباشد.

 

 

ت- ضوابط صدور پروانه بهره برداری
پروانه بهره برداری به صنایع فرآوری مواد معدنی فلزی و غیر فلزی که از وزارت صنایع و معادن جواز تاسیس دریافت داشته اند و نسبت به احداث راه اندازی آزمایشی اقدام نموده اند و یا واحدهایی که پرونده آنها طبق توافق فی مابین این وزارت و وزارت صنایع به وزارت صنایع و معادن منتقل میگردد بشرح مراحل زیر صادر میگردد:
1-
ارائه درخواست کتبی دارنده جواز تاسیس به وزارت صنایع و معادن
2-
دریافت تکمیل و ارائه فرم سئوالات مربوط به صدور پروانه بهره برداری ( فرم شماره 3) از سوی متقاضی
3-
بازدید کارشناس بررسی کننده از عملیات اجرائی انجام شده از پروژه و تطبیق آن با طرح اولیه و آئین نامه های مربوط گزارش از وضعیت پیشرفت طرح.
4-
کارشناس بررسی کننده پس از بررسی و بازدید از طرح بر اساس هزینه های انجام شده (قیمت تمام شده طرح به نرخ روز) نسبت به تهیه پیش نویس فرم پروانه بهره برداری (فرم 4) اقدام و جهت تایید و امضا به معاونت مربوطه ارسال مینماید.
5-
پس ار تصویب و امضا پروانه بهره برداری توسط مقام مسئول،فرم پروانه بهره برداری (فرم شماره 4) تایپ و به تعداد 6 نسخه اکثیر و پس از ثبت در دفتر یا دبیرخانه نسخه اصل آن پس از دریافت حقوق دولتی ( بر اساس میزان سرمایه ثابت طبق جدول پیوست حداکثر تا مبلغ 150 هزار ریال) به متقاضی تحویل و مابقی نسخ نیز همانند جواز تاسیس به مراجع ذیربط ارسال می گردد.
6-
این دستورالعمل جایگزین دستورالعمل شماره 2934/600 مورخه 2/5/75 میباشد که در این صورت لزوم برای اطلاع از گردش کار در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.

 

 

پروانه بهره برداری چیست ؟

پروانه بهره برداری

مراحل صدور پروانه بهره برداری

ماده ۱: كليه واحدهاي صنعتي كه اقدامات لازم براي نصب ماشين آلات خط توليد ،تامين نيروي انساني مورد نياز،وتوليد آزمايشي را انجام داده باشند اعم از اينكه داراي جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس بوده و يا نباشند،با رعايت اين دستورالعمل ،مي توانند پروانه بهره برداري دريافت دارند.تبصره ۱: توليد آزمايشي به منزله نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات مرتبط با توليد محصول، ونيز توليد محصول در يك دوره مشخص به صورت انبوه مي باشد.تشخيص انجام توليد آزمايشي با سازمان صنايع ومعادن استان مربوطه است.تبصره ۲ : رعايت ممنوعيت صدور پروانه بهره برداري در شعاع ۱۲۰ كيلومتري تهران وشعاع ۵۰ كيلومتري اصفهان ضروري است.

 

فرآیند اخذ پروانه بهره برداری :

 1. اخذ نامه زمین از سازمان شرکت های صنعتی
 2. اخذ زمین بصورت اقساطی ۳۰% نقد ۷۰% اقساط ۳۰ ماهه
 3. ساخت واحد تولیدی
 4. راه اندازی خط و تولید آزمایش
 5. اخذ پروانه بهره برداری

روش كار:
پرسشنامه پروانه بهره برداری (طبق پيوست شماره ۱) توسط متقاضي تكميل و پس از ارائه به سازمان صنايع و معادن استان ذيربط،مورد بررسي و ازنظرتكميل بودن اطلاعات مورد تائيد قرار مي گيرد.ظرفيت سنجي براي تعيين حداكثرظرفيت توليد بر اساس ماشين آلان منصوبه (طبق پيوست شماره ۲) براي سه شيفت (۲۸۰ روز كاري ،راندمان ۸۰%) وبراي ۵۰۰۰ ساعت براي كليه صنايع در سال محاسبه ميگردد.(تعويض واصلاح ظرفيت پروانه هاي بهره برداري واحدهاي موجود بر اين اساس و با رعايت ضوابط و معيارهاي استقرار صنايع بلامانع است)
در موارديكه با توجه به ماهيت صنعت، استمرار توليد طي روزهاي بيشتري از سال ضرورت دارد،ظرفيت مشابه موارد زير محاسبه ميگردد.
صنايع سيمان (تا ۳۳۰ روزكاري با راندمان ۸۰%) ۶۵۰۰ ساعت
صنايع شيشه (تا ۳۶۰ روزكاري با راندمان ۸۰%) ۷۰۰۰ ساعت
انجام ظرفيت سنجي توسط كارشناسان سازمان صنايع ومعادن استان يا كارشناسان و مشاوران مورد تائيد سازمان صنايع ومعادن استان صورت مي پذيرد.
در مورد واحدهايي كه داراي چند خط توليد جداگانه هستند،در صورتي كه تنها يك يا چند خط از كل خط توليد آماده بهره برداري باشد، صدور پروانه بهره برداري براي آن خطوط بلامانع است.
تبصره ۳: در مورد واحدهايي كه بخشي ازظرفيت كل،آماده بهره برداري باشد. صدور پروانه بهره برداري براي آن بخش بلامانع است.
كليه محصولالتي كه جزء فرآيند اصلي خط توليد نبوده و به عنوان ماده اوليه يا خدمات جانبي خط توليد محسوب مي شوند.(مثلاً قالب سازي در يك كارخانه توليد كفش) محصول جانبي تلقي و در پروانه بهره برداري با ذكر ظرفيت و شيفت كاري مطابق بند (۲-۱) ميتوانندقيدگردند.
براي واحدهاي توليد كننده خودرو، آماده بودن حداقل خط توليد مونتاژ بدنه ،خط رنگ و خط مونتاژ نهايي براي صدور پروانه بهره برداري الزامي است.
صدور پروانه بهره برداري بر اساس ماده ۱۳ فصل سوم قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مورخ ۲۷/۲/۱۳۷۴ موكول به تائيد محل استقرار با رعايت ضوابط و معيارهاي سازمان حفاظت محيط زيست مي باشد.

هزينه صدور پروانه بهره برداري بر اساس تصويب نامه ۱۸۱۵۴ مورخ ۳/۴/۱۳۶۴ هيات وزيران به حساب شماره ۳۱۰ خزانه يا سازمان امور اقتصادي استان واريز مي گردد.
پروانه بهره بر اساس اطلاعات جمع شده مورد نياز در برگه رنگي مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره برداري تهيه و به متقاضي تحويل مي گردد.
همچنين رونوشت هاي آن به همراه تصوير پروانه بهره برداري به واحدهاي زير ارسال مي گردد.
دفتر آمار و اطلاع رساني وزارت صنايع ومعادن
دفاتر صنايع تخصصي مربوطه
اداره كل حفاظت محيط زيست استان – اداره كل كار و امور اجتماعي استان
براي واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري كه نسبت به افزايش ظرفيت يا توليد محصولات جديد(اعم از اينكه با محصول قبلي همگن باشد يا نباشد) اقدام نموده اند، مشروط به رعايت بندهاي(۱-۱)الي(۸-۱) ،پروانه بهره برداري جديد صادر مي گردد.
در پروانه بهره برداري جديد ظرفيت توليد كل محصولات در زمان صدور درج مي گردد. در ستون تغييرات نيز ،افزايش /كاهش ظرفيت نسبت به آخرين پروانه درج مي گردد.
در ظهر پروانه جديد عبارت زير درج مي گردد:
اين پروانه با توجه به اولين پروانه بهره برداري به شماره ………. مورخ ………. صادر، وجايگزين آخرين پروانه بهره برداري به شماره ………….. مورخ………….. مي گردد.
آخرين پروانه بهره برداري از واحد صنعتي دريافت و روي آن عبارت ((باتوجه به پروانه بهره برداري جديد به شماره ……….. مورخ …………….. ابطال گرديد))، (مطابق پيوست شماره ۷) درج و تصوير آن در سوابق نگهداري واصل به واحد صنعتي عودت مي گردد.
صدور پروانه بهره برداري با توجه به آئين نامه اجرايي بند ۵ ماده واحده قانون اصلاح تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامين اجتماعي (در خصوص كارهاي سخت و زيان آور مبني بر رعايت ايمني بهدشت و استاندارد) منوط به اخذ گواهي از ادارات كل كار و امور اجتماعي – بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي استان است.
صدور پروانه بهره برداري براي ساخت دستگاه فلز ياب (بر اساس ماده ۱۰ آئين نامه اجرايي قانون مصوب مورخ ۱۵/۱۲/۷۹ مجلس شوراي اسلامي) منوط به موافقت سازمان ميراث فرهنگي استان خواهد بود.
تبصره ۴ : تغيير ظرفيت با رعايت ظرفيتهاي مندرج در ضوابط استقرار و بدون رعايت تشريفات ماده ۱ به صورت ظهر نويسي در پروانه بهره برداري قابل اقدام خواهد بود.
تبصره ۵: براي واحدهاي داراي كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي در صورت انتقال به شهركهاي صنعتي مجاز بر اساس بند(۲-۳) صورتجلسه مورخ ۳۰/۵/۱۳۶۴ شورايعالي صنايع و در چارچوب ضوابط اين دستورالعمل پروانه بهره برداري صادر مي گردد.
تبصره ۶ : ارائه خدمات به واحدهاي دارنده كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي نظير واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري انجام خواهد شد،ولي تغيير نوع توليد ،توسعه،افزايش عرصع و اعيان و  (براي اين واحدها) منوط به انتقال آنها به شهركهاي صنعتي مجاز مي باشد.
تبصره ۷ : تاريخ بهره برداري ، عبارت است از تاريخ صدور پروانه بهره برداري

 صدور پروانه بهره برداري
هدف : ايجاد وحدت رويه و متناسب سازي صدور پروانه بهره برداري بخش توليد با رويكردهاي جديد صنعتي.
دامنه عملكرد: استان ……
تعاريف : كليه واحدهاي صنعتي كه اقدامات لازم براي نصب ماشين آلات خط توليد، تامين نيروي انساني مورد نياز و توليد آزمايشي را انجام داده اند اعم از اينكه داراي جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس بوده و يا نباشد، با رعايت اين دستور العمل مي‌توانند پروانه بهره برداري دريافت دارند.
مدت زمان انجام كار :برحسب شرايط متغير است

مراحل و شرح اقدامات :

۱-درخواست متقاضي و تكميل مدارك موردنياز

استعلام از دستگاههاي ذيربط(محيط زيست‏‏ -مركز بهداشت-كار و امور اجتماعي-اداره نظارت بر مواد غذائي و داروئي و ..)

۲-تكميل پرسشنامه پروانه بهره برداري توسط متقاضي

۳-بازديد كارشناس و تعيين ظرفيت واحدو تعيين مندرجات پرسشنامه تكميل شده توسط متقاضي

۴- پرداخت هزينه تمبر پروانه بهره برداري موضوع ماده ۴۶ قانون ماليات هاي مستقيم

۵-صدور پروانه بهره برداری

صدور پروانه بهره برداری بر اساس ماده ۱۳ فصل سوم قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مورخ ۲۷/۰۲/۱۳۷۴ موكول به تاييد محل استقرار با رعايت ضوابط و معيارهاي سازمان حفاظت محيط زيست مي‌باشد

تبصره: تاريخ بهره برداري عبارت است از تاريخ صدور پروانه بهره برداري

 

 مدارك موردنياز:

۱- فرم پرسشنامه پروانه بهره برداري

۲-تصوير شناسنامه جهت متقاضيان حقيقي

۳- تصوير كليه مدارك شركت جهت اشخاص حقوقي

۴-اسناد مالكيت زمين محل استقرار يا اجاره نامه و اقرار نامه رسمي براي محل هاي استيجاري

۵-موافقت استانداري جهت واحد هاي مستقر در شهرك هاي صنعتي حسين آباد – محمود آباد و دولت آباد مبني بر رعايت محدوده صنعتي مجاز

۶- موافقت ادارات كل محيط زيست بهداشت و كار و امور اجتماعي جهت كليه واحدها .

۷-موافقت استاندارد جهت واحد هاي مشمول استاندارد اجباري

۸- موافقت معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي جهت واحدهاي مواد غذائي ، داروئي و بهداشتي

 

 

 بهره برداري (معادن متروكه)( موادفلزي و غير فلزي)

 هدف :

 

اجراي قانون معادن مصوب مجلس شوراي اسلامي

 

راه اندازي معادن و ذخاير معدني

 

تامين مواد معدني از جمله براي بخش ساختمان ، صنايع معدني ، توليد فولاد و ساير

دامنه عملكرد: استان ..........

تعاريف :

 

بهره برداري : مجموعه عملياتي كه به منظور استخراج و كانه آرايي و بدست آوردن مواد معدني قابل فروش انجام گيرد .

 

بهره بردار : شخص حقيقي يا حقوقي اعم از دولتي ‏- تعاوني – خصوصي كه داراي پروانه بهره برداري ميباشد

 

استخراج : مجموعه عملياتي است كه به منظور جداكردن كانه از كانسار و انتقال آن به محل انباشت انجام مي گردد.

 

پروانه بهره برداري : مجوزي است كه توسط وزارت صنايع و معادن براي بهره برداري از معادن در محدوده اي كه مشخص شده است صادر مي گردد

مدت زمان انجام كار : برحسب شرايط متغير است

 

 مراحل و شرح اقدامات :

 

1. اگهي سازمان صنايع ومعادن دررابطه با واگذاري معادن متروكه

 

2. تكميل فرم تقاضانامه اماده سازي وبهره برداري ازمعدن متروكه(مواد فلزي وغيرفلزي) و ارسال به سازمان صنايع و معادن

 

3. تهيه اوراق شناسايي معدن ( مشخصات اوليه ) در سازمان صنايع و معادن

 

4. اعلام اگهي مزايده و انتخاب دو نفر اول مزايده توسط سازمان صنايع و معادن

 

5. اعلام به منتخب اول جهت مطالعات تكميلي و تهيه شناسنامه و طرح بهره برداري

 

6. بررسي طرح و انجام اصلاحات احتمالي دران و نهايتا صدور پروانه بهره برداري

 

چناچه ظرف مدت دوماه طرح تهيه نشود به متقاضي دوم براي تكميل مدراك براي صدور پروانه بهره برداري اعلام مي گردد

 

 مدارك موردنياز:

 

1. طرح بهره برداري و شناسنامه معدن

 

2. معرفي مسئول فني معدن

 

3. ارائه مدارك در خصوص داشتن صلاحيت فني و مالي( توانايي هاي لازم )

 

4. ارائه مدارك در خصوص شركت ( در صورت شركت بودن ) اساسنامه ، شركت نامه ، آخرين تغييرات

 

5. نفشه محدوده عملياتي

 

6.      تقاضانامه اماده سازي و بهره برداري از معدن متروكه

7.      اعطاي معافيت حقوق ورودي ماشين آلات خطوط توليد
هدف : حمايت تعرفه اي از سازندگان داخلي ماشين الات خطوط توليد و تشويق سرمايه گذاران به استفاده از تكنولوژي هاي نو
دامنه عملكرد: استان
تعاريف : بر اساس ماده واحده قانون اصلاح ماده 2 قانون تجميع عوارض و تصويب نامه مورخ 24/2/1359 شوراي انقلاب ماشين آلات خطوط توليد كه از خارج خريداري مي شوند با نظر وزارت صنايع و معادن از پرداخت حقوق ورودي معاف مي باشند
مدت زمان انجام كار : برحسب شرايط متغير است

8.      مراحل و شرح اقدامات :

9.      1. ارائه درخواست كتبي متقاضي به دبير خانه سازمان

10.  2. بررسي كارشناسي ماشين آلات جهت انطباق با مجوزهاي صنعتي مربوطه و دستور العمل 1/7005 وزارت صنايع و معادن و اصلاحيه هاي بعدي آن توسط كارشناس مربوطه

11.  3. صدور موافقتنامه برخورداري از معافيت عنوان گمرك جمهوري اسلامي ايران

12.  تبصره: به قطعات يدكي و ابزار آلات معافيت تعلق نمي گيرد

13.  7. مدارك موردنياز:

14.  1. درخواست متقاضي

15.  2. مدارك خريد و ورود ماشين آلات شامل :

16.  كپي ثبت سفارش ممهور به مهر وزارت بازرگاني

17.  كپي پيش فاكتور –فاكتور و بارنامه حمل كالا

18.  كپي قبض انبار گمرك با اعلاميه ورود كالا

19.  كپي فاكتور حمل كالا در صورتي كه محمول به صورت FOB خريداري شده باشد.

20.  ابطال پروانه هاي صنعتي (بهره برداري – كارت شناسايي – گواهي صنعتي )
 
هدف : شفاف سازي و بروز رساني اطلاعات صنعتي 
 
دامنه عملكرد: استان ...... 
 
تعاريف : پروانه صنعتي واحدهايي كه امكانات اساسي خود از قبيل مكان، ماشين آلات و يا ساير عوامل توليد را از دست داده و از ماهيت كارخانه اي خارج گرديده اند ابطال و از سيستم آمار و اطلاعات صنعتي استان حذف ميگردند .
 
مدت زمان انجام كار :برحسب شرايط متغير است

21.   مراحل و شرح اقدامات :

22.  1- ابطال بر اساس گزارش نظارتي كارشناس ذيربط مبني بر از دست رفتن ماهيت كارخانه اي واحد صنعتي

23.  2- ابطال بر اساس درخواست دارنده پروانه

24.  درخواست كتبي متقاضي براي ابطال پروانه بهره برداري وارسا ل به سازمان صنايع و معادن
بازديد كارشناس سازمان صنايع ومعادن و تهيه گزارش
3-
ابطال پروانه بهره برداري توسط سازمان صنايع ومعادن

25.   مدارك موردنياز:
درخواست كتبي متقاضي براي ابطال پروانه بهره برداري (مربوط به مرحله2 )

26.  کلیه حقوق این وبسایت، برای موسسه زرتشت محف

27.  تغيير نام پروانه بهره برداري- كارت شناسايي و گواهي صنعتي
هدف : انطباق عنوان پروانه هاي صنعتي با مالكان آنها

28.  دامنه عملكرد: استان ......

29.  تعاريف : در صورت تغيير مالكيت واحدهاي صنعتي با درخواست دارنده آن و ارائه مدارك مربوطه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏عنوان پروانه هاي صنعتي آن نيز به نام مالك جديد تغيير داده خواهد شد .
مدت زمان انجام كار : برحسب شرايط متغير است

30.  مراحل و شرح اقدامات :

31.  تغيير نام شركت ها: با دريافت آگهي تغيير نام در يكي از روزنامه هاي رسمي كشور نام جديد به صورت ظهر نويسي در پروانه درج مي شود.

32.  تغيير مالكيت واحد صنعتي: با دريافت مدارك رسمي محضري مبني بر انتقال واحد صنعتي (به ويژه زمين و ساختمان- ماشين آلات و تاسيسات) نام خريدار جديد در پروانه بهره برداري به صورت ظهر نويسي درج مي گردد.

33.  درخواست كتبي و تكميل مدارك مورد نياز وارسا ل به سازمان صنايع و معادن

34.  بررسي درخواست و مدارك توسط كارشناس سازمان

35.  تغيير نام پروانه بهره برداري توسط سازمان

36.  تبصره: در صورت استيجاري بودن محل فعاليت واحد ارائه سند اجاره رسمي الزامي است.

37.  تمام مراحل فوق براي واحدهاي صنعتي دارنده كارت شناسايي و گواهي فعاليت صنعتي قابل اقدام خواهد بود.

38.   مدارك موردنياز:

39.  تغيير نام شركت ها:

40.  درخواست كتبي شركت

41.  اگهي تغييرنام شركت

42.  تغيير مالكيت واحد صنعتي:

43.  درخواست كتبي مالك حقيقي يا حقوقي

44.  سند صلح حقوق

 

صدور المثني براي پروانه هاي بهره برداري
1-3-
در صورتيكه پروانه بهره برداري مفقود گردد، و اشخاص حقيقي/ حقوقي دارنده پروانه مذكور كتباً تقاضاي پروانه بهره برداري المثني نمايند، ضمن بررسي سوابق و مدارك و بازديد از محل استقرار و تائيد فعاليت توليدي آن واحد ، پروانه بهره برداري المثني (پيوست شماره 8)(با همان مندرجات پروانه مفقود شده) صادر مي گردد.
تبصره 1: صدور كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي المثني براي واحدهاي دارنده كارت شناسايي و گواهي فعاليت صنعتي با رعايت بند(1-2) امكانپذير مي باشد.
تبصره 2 : صدور المثني براي پروانه بهره برداري ،كارت شناسايي و گواهي فعاليت صنعتي مخدوش،كهنه وشلوغ ،با رعايت بند(1-2) امكان پذير مي باشد.
ماده3: ابطال پروانه بهره برداري
سازمان صنايع ومعادن استانها مي توانند در هريك از حالات زير نسبت به ابطال پروانه بهره برداري اقدام نمايند:
1-3-
واحدهايي كه فاقد امكانات توليد از قبيل مكان،ماشين آلات ويا ساير عوامل اصلي توليد باشند و نتوان آنها را بعنوان يك واحد يا كارگاه فعال توليدي شناسايي و تلقي نمود.
2-3-
با درخواست كتبي دارندگان پروانه بهره برداري
تبصره 1: در هر يك از حالات فوق بازديد از محل واحد و تهيه گزارش توجيهي كامل مبني بر دلايل لغو پروانه ،دريافت اصل پروانه(در صورت امكان) وابطال آن و ضبط در پرونده واحد و نيز ارسال نامه(پيوست شماره 9) به متقاضي مبني بر ابطال پروانه الزامي است .
تبصره 2 : يك نسخه از رونوشت نامه ابطال پروانه به واحدهاي زير ارسال گردد:
-
دفاتر صنايع تخصصي مربوطه
-
دفترآمار و اطلاع رساني وزارت صنايع ومعادن
-
اداره كل حفاظت محيط زيست استان
-
اداره كل كار و امور اجتماعي استان
ماده 4: تغيير نام پروانه بهره برداري
1-3-
تغيير نام شركتها
با دريافت آگهي تغيير نام روزنامه رسمي كشور نام جديد به صورت ظهر نويسي در پروانه بهره برداري درج مي گردد.
 
تغيير مالكيت واحد صنعتي
با دريافت مدارك رسمي محضري مبني بر انتقال واحد صنعتي (بويژه زمين و ساختمان) نام خريدار جديد در پروانه بهره برداري به صورت ظهر نويسي درج مي گردد.
تبصره 1 : در صورت استيجاري بودن محل فعاليت واحد ارائه سند اجاره الزامي است.
تبصره 2 : بندهاي (1-4) و(2-4) وتبصره ذيل آن براي واحدهاي صنعتي دارنده كارت شناسايي وگواهي فعاليت صنعتي قابل اقدام خواهد بود.
ماده 5: تغييرمكان واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري
در صورت تغيير مكان جغرافيائي واحدها،تغييرات در پروانه بهره برداري بصورت زير انجام مي شود.
1-5-
چنانچه تغيير مكان در محدوده يك استان باشد،پروانه بهره برداري قبلي دريافت، وابطال شده (پيوست شماره 7)، پروانه بهره برداري جديد با روش مندرج در ماده 1 از طريق سازمان صنايع و معادن استان مربوطه صادر مي گردد.(در پروانه جديد تغيير مكان به صورت ظهر نويسي درج ميگردد)
2-5-
چنانچه تغيير مكان از استاني به استان ديگر باشد(به جزء در محدوده 12 كيلومتري تهران و 50 كيلومتري اصفهان ) بنا به درخواست متقاضي پروانه بهره برداري قبلي توسط سازمان صنايع و معادن مبداء دريافت و ابطال شده(پيوست شماره 7) ، با رعايت مفاد ماده 1 اين دستور پروانه بهره برداري جديد توسط سازمان صنايع و معادن مقصد صادر ميگردد.(در پروانه بهره برداري جديد تغيير مكان به صورت ظهر نويسي درج ميگردد)
ماده 6: بر اساس ماده 12 آئين نامه اجرايي قانون ممنوعيت بكارگيري اسامي،عناوين و اصطلاحات بيگانه ،دستگاه هاي اجرايي و سازمانهاي وابسته به آنها موظفند پيش از صدور پروانه بهره برداري به متقاضيان ابلاغ كنند تا نسبت به تغيير نام موسسه يا محصولات خود و گزينش نام فارسي اقدام كنند.
ماده 7: حداكثر زمان صدور پروانه بهره برداري از تاريخ تكميل فرمها و دريافت مدارك 15 روز است.
ماده 8: معاونت امور توليد مسئول نظارت بر حسن اجراي اين دستورالعمل مي باشد.
ماده9: هرگونه تغيير در مفاد اين دستورالعمل منوط به تصويب وزير صنايع ومعادن مي باشد.
ماده 10: اين دستورالعمل در 10 ماده و 13 تبصره تنظيم ،جايگزين دستورالعمل شماره 4018 مورخ 6/2/82 گرديده و از تاريخ تصويب لازم الاجراء خواهد بود.

مراحل صدور پروانه بهره برداري

ماده 1: كليه واحدهاي صنعتي كه اقدامات لازم براي نصب ماشين آلات خط توليد ،تامين نيروي انساني مورد نياز،وتوليد آزمايشي را انجام داده باشند اعم از اينكه داراي جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس بوده و يا نباشند،با رعايت اين دستورالعمل ،مي توانند پروانه بهره برداري دريافت دارند.
تبصره 1: توليد آزمايشي به منزله نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات مرتبط با توليد محصول، ونيز توليد محصول در يك دوره مشخص به صورت انبوه مي باشد.
تشخيص انجام توليد آزمايشي با سازمان صنايع ومعادن استان مربوطه است.
تبصره 2 : رعايت ممنوعيت صدور پروانه بهره برداري در شعاع 120 كيلومتري تهران وشعاع 50 كيلومتري اصفهان ضروري است
روش كار:
 
پرسشنامه پروانه بهره برداري (طبق پيوست شماره 1) توسط متقاضي تكميل و پس از ارائه به سازمان صنايع و معادن استان ذيربط،مورد بررسي و ازنظرتكميل بودن اطلاعات مورد تائيد قرار مي گيرد.
1-2-
ظرفيت سنجي براي تعيين حداكثرظرفيت توليد بر اساس ماشين آلان منصوبه (طبق پيوست شماره 2) براي سه شيفت (280 روز كاري ،راندمان 80%) وبراي 5000 ساعت براي كليه صنايع در سال محاسبه ميگردد.(تعويض واصلاح ظرفيت پروانه هاي بهره برداري واحدهاي موجود بر اين اساس و با رعايت ضوابط و معيارهاي استقرار صنايع بلامانع است)
در موارديكه با توجه به ماهيت صنعت، استمرار توليد طي روزهاي بيشتري از سال ضرورت دارد،ظرفيت مشابه موارد زير محاسبه ميگردد.
 
صنايع سيمان (تا 330 روزكاري با راندمان 80%) 6500 ساعت
 
صنايع شيشه (تا 360 روزكاري با راندمان 80%) 7000 ساعت
انجام ظرفيت سنجي توسط كارشناسان سازمان صنايع ومعادن استان يا كارشناسان و مشاوران مورد تائيد سازمان صنايع ومعادن استان صورت مي پذيرد.
 
در مورد واحدهايي كه داراي چند خط توليد جداگانه هستند،در صورتي كه تنها يك يا چند خط از كل خط توليد آماده بهره برداري باشد، صدور پروانه بهره برداري براي آن خطوط بلامانع است.
تبصره 3: در مورد واحدهايي كه بخشي ازظرفيت كل،آماده بهره برداري باشد. صدور پروانه بهره برداري براي آن بخش بلامانع است.
4-1-
كليه محصولالتي كه جزء فرآيند اصلي خط توليد نبوده و به عنوان ماده اوليه يا خدمات جانبي خط توليد محسوب مي شوند.(مثلاً قالب سازي در يك كارخانه توليد كفش) محصول جانبي تلقي و در پروانه بهره برداري با ذكر ظرفيت و شيفت كاري مطابق بند (2-1) ميتوانندقيدگردند.
 
براي واحدهاي توليد كننده خودرو، آماده بودن حداقل خط توليد مونتاژ بدنه ،خط رنگ و خط مونتاژ نهايي براي صدور پروانه بهره برداري الزامي است.
6-1-
صدور پروانه بهره برداري بر اساس ماده 13 فصل سوم قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مورخ 27/2/1374 موكول به تائيد محل استقرار با رعايت ضوابط و معيارهاي سازمان حفاظت محيط زيست مي باشد.(فرم استعلام پيوست شماره 3)
 
هزينه صدور پروانه بهره برداري بر اساس تصويب نامه 18154 مورخ 3/4/1364 هيات وزيران به حساب شماره 310 خزانه يا سازمان امور اقتصادي استان واريز مي گردد.(پيوست شماره شماره 4)
پروانه بهره بر اساس اطلاعات جمع شده مورد نياز در برگه رنگي مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره برداري تهيه و به متقاضي تحويل مي گردد.(پيوست هاي شماره 5و6)
همچنين رونوشت هاي آن به همراه تصوير پروانه بهره برداري به واحدهاي زير ارسال مي گردد.
-
دفتر آمار و اطلاع رساني وزارت صنايع ومعادن
-
دفاتر صنايع تخصصي مربوطه
-
اداره كل حفاظت محيط زيست استان - اداره كل كار و امور اجتماعي استان
 
براي واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري كه نسبت به افزايش ظرفيت يا توليد محصولات جديد(اعم از اينكه با محصول قبلي همگن باشد يا نباشد) اقدام نموده اند، مشروط به رعايت بندهاي(1-1)الي(8-1) ،پروانه بهره برداري جديد صادر مي گردد.
 
در پروانه بهره برداري جديد ظرفيت توليد كل محصولات در زمان صدور درج مي گردد. در ستون تغييرات نيز ،افزايش /كاهش ظرفيت نسبت به آخرين پروانه درج مي گردد.
2-9-1-
در ظهر پروانه جديد عبارت زير درج مي گردد:
اين پروانه با توجه به اولين پروانه بهره برداري به شماره .......... مورخ .......... صادر، وجايگزين آخرين پروانه بهره برداري به شماره .............. مورخ.............. مي گردد.
3-9-1-
آخرين پروانه بهره برداري از واحد صنعتي دريافت و روي آن عبارت ((باتوجه به پروانه بهره برداري جديد به شماره ........... مورخ ................. ابطال گرديد))، (مطابق پيوست شماره 7) درج و تصوير آن در سوابق نگهداري واصل به واحد صنعتي عودت مي گردد.
 
صدور پروانه بهره برداري با توجه به آئين نامه اجرايي بند 5 ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 ماده 76 قانون تامين اجتماعي (در خصوص كارهاي سخت و زيان آور مبني بر رعايت ايمني بهدشت و استاندارد) منوط به اخذ گواهي از ادارات كل كار و امور اجتماعي – بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي استان است.
 
صدور پروانه بهره برداري براي ساخت دستگاه فلز ياب (بر اساس ماده 10 آئين نامه اجرايي قانون مصوب مورخ 15/12/79 مجلس شوراي اسلامي) منوط به موافقت سازمان ميراث فرهنگي استان خواهد بود.
تبصره 4 : تغيير ظرفيت با رعايت ظرفيتهاي مندرج در ضوابط استقرار و بدون رعايت تشريفات ماده 1 به صورت ظهر نويسي در پروانه بهره برداري قابل اقدام خواهد بود.
تبصره 5: براي واحدهاي داراي كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي در صورت انتقال به شهركهاي صنعتي مجاز بر اساس بند(2-3) صورتجلسه مورخ 30/5/1364 شورايعالي صنايع و در چارچوب ضوابط اين دستورالعمل پروانه بهره برداري صادر مي گردد.
تبصره 6 : ارائه خدمات به واحدهاي دارنده كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي نظير واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري انجام خواهد شد،ولي تغيير نوع توليد ،توسعه،افزايش عرصع و اعيان و  (براي اين واحدها) منوط به انتقال آنها به شهركهاي صنعتي مجاز مي باشد.
تبصره 7 : تاريخ بهره برداري ، عبارت است از تاريخ صدور پروانه بهره برداري

 صدور پروانه بهره برداري
هدف : ايجاد وحدت رويه و متناسب سازي صدور پروانه بهره برداري بخش توليد با رويكردهاي جديد صنعتي.
دامنه عملكرد: استان ......
تعاريف : كليه واحدهاي صنعتي كه اقدامات لازم براي نصب ماشين آلات خط توليد، تامين نيروي انساني مورد نياز و توليد آزمايشي را انجام داده اند اعم از اينكه داراي جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس بوده و يا نباشد، با رعايت اين دستور العمل مي‌توانند پروانه بهره برداري دريافت دارند.
مدت زمان انجام كار :برحسب شرايط متغير است

مراحل و شرح اقدامات :

1. درخواست متقاضي و تكميل مدارك موردنياز

استعلام از دستگاههاي ذيربط(محيط زيست‏‏ -مركز بهداشت-كار و امور اجتماعي-اداره نظارت بر مواد غذائي و داروئي و ...)

2. تكميل پرسشنامه پروانه بهره برداري توسط متقاضي

3. بازديد كارشناس و تعيين ظرفيت واحدو تعيين مندرجات پرسشنامه تكميل شده توسط متقاضي

4. پرداخت هزينه تمبر پروانه بهره برداري موضوع ماده 46 قانون ماليات هاي مستقيم

5. صدور پروانه بهره برداري

صدور پروانه بهره برداري بر اساس ماده 13 فصل سوم قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مورخ 27/02/1374 موكول به تاييد محل استقرار با رعايت ضوابط و معيارهاي سازمان حفاظت محيط زيست مي‌باشد

تبصره: تاريخ بهره برداري عبارت است از تاريخ صدور پروانه بهره برداري

 مدارك موردنياز:

1. فرم پرسشنامه پروانه بهره برداري

2. تصوير شناسنامه جهت متقاضيان حقيقي

3. تصوير كليه مدارك شركت جهت اشخاص حقوقي

4. اسناد مالكيت زمين محل استقرار يا اجاره نامه و اقرار نامه رسمي براي محل هاي استيجاري

5. موافقت استانداري جهت واحد هاي مستقر در شهرك هاي صنعتي حسين آباد – محمود آباد و دولت آباد مبني بر رعايت محدوده صنعتي مجاز

6. موافقت ادارات كل محيط زيست بهداشت و كار و امور اجتماعي جهت كليه واحدها .

7. موافقت استاندارد جهت واحد هاي مشمول استاندارد اجباري

8. موافقت معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي جهت واحدهاي مواد غذائي ، داروئي و بهداشتي